Herec Vladimír Kratina: Rok a půl za výtržnictví ve vězení v Ruzyni. Přestože je chlap jako hora, schytal to od policistů i spoluvězňů

Herec Vladimír Kratina: Rok a půl za výtržnictví ve vězení v Ruzyni. Přestože je chlap jako hora, schytal to od policistů i spoluvězňů
Popisek: Vladimír Kratina
20 / 08 / 2018, 18:00

Herec Vladimír Kratina (1952) byl v roce 1971 zatčen za znevažování rudé vlajky. Ve vazbě na Ruzyni strávil 18 měsíců. Za hanobení republiky mu hrozilo deset let vězení. Případ však by překvalifikován jako výtržnictví. Na svobodu se dostal díky politických kontaktům svých známých a milosti tehdejšího prezidenta republiky generála Ludvíka Svobody.

„V roce 1971 v prvním ročníku na DAMU jsme seděli se spolužákem v Makarské vinárně na Malostranském náměstí a pili červené víno. Pak jsme šli přes Karlův most na kolej do Hradební ulice, kde jsme bydleli,“ vzpomíná herec Vladimír Kratina.

„V Karlově ulici jsme na školním divadle Disk viděli viset rudé vlajky, protože to bylo v květnu. Na zemi jedna ležela, asi ji strhl vítr, tak jsem jí vzal a sroloval, že si ji odnesu na kolej,“ pokračuje Kratina.

psali jsme: Herec Jiří Schmitzer: Tři roky natvrdo za zabití z nedbalosti. Boxoval, aby se neupil. Pomsta šílené matky

Podle policie namol opilý Kratina (tehdy 19 let) však vlajku nesebral ze země, ale strhl z budovy, kopal do ní a divoce s ní mával nad hlavou. Přitom něco pokřikoval.

„Na Křižovnické kolem jelo policejní auto, tehdy Veřejná bezpečnost. Já se snažil tu vlajku zahodit, ale viděli mě. Odvezli mě do Konviktské ulice do zadržovačky. Pak mě zavřeli na Ruzyni do vazby, kde jsem byl na měsíc a půl.“

Při zatýkání se opilý herec, který měří dva metry, bránil a pral se s policisty. Ti ho však pomocí obušku zvládli, tak schytal pár ran.

„Prokurátorka Ivanovová z Prahy 1, která můj případ dostala, byla přísná bolševička. Měl jsem ale štěstí na advokátku Milicu Vejmělkovou, která mi byla přidělena ex offo a díky svému balkánskému původu byla patřičně razantní,“ říká herec.

psali jsme: Herec Jan Révai: Vykrádal auta a přepadl benzinovou pumpu s pepřovým sprejem v ruce. Ve vězení byl dva roky, během kterých posiloval, tančil a dával si pozor ve sprše

Ve věznici Ruzyně dostal hnědé tepláky, chodil podle vězeňského řádu na dvoreček na vycházky. Někdy to prý schytal, když cestou do sprchy ztrácel dřeváky, protože v nich neuměl chodit. Celu s ním sdílel spoluvězeň, kterému hrozil vysoký trest za vlastizradu.

Od vyššího trestu zachránily začínajícího herce politické kontakty jeho profesora a herce Oty Sklenčky (například ve filmu Dny zrady). Kvůli vězení Kratina zmeškal rok a půl studia na divadelní škole DAMU. Byl však malý zázrak, že pak mohl hrát. Zřejmě ho zachránil jeho lepý zjev, který sliboval přízeň ženského publika. Tento typ herce u nás tehdy chyběl.

Po absolutoriu gymnázia se Vladimír Kratina vyučil fotografem, teprve poté šel studovat na pražskou DAMU, kterou dokončil v roce 1975. Vystupoval v řadě známých divadelních scén jako je ústecké Činoherní studio, pražská Ypsilonka, Činoherní klub, hostoval v Národním divadle, hrál v mnoha filmech. Kromě toho se uplatňuje také jako originální folkový zpěvák.

psali jsme: Zpěvačka Hana Hegerová: Půl roku v kriminále kvůli zpronevěře závratné částky. Kvůli penězům Karla Gotta jí hrozilo až deset let

Veřejnosti je známý jako „obr s modrýma očima“. Jeho nejslavnější rolí je zřejmě traktorista Drtikol ve filmu Prázdniny pro psa (1980).

Jeho první manželkou byla krátce Šimona Součková (1950), loutkoherečka, která i s dcerou emigrovala proti jeho vůli do Francie s novým přítelem. Z druhého manželství má dvě dcery.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.