Herečka Jiřina Bohdalová: Trpký zážitek z temné kobky, vážné podezření z pokusu o útěk přes hranice s falešným pasem

Herečka Jiřina Bohdalová: Trpký zážitek z temné kobky, vážné podezření z pokusu o útěk přes hranice s falešným pasem
Popisek: Jiřina Bohdalová
04 / 02 / 2019, 18:00

Herečce Jiřině Bohdalové ( 3. 5. 1931) hrozilo pět let vězení za pokus opuštění republiky a napomáhání útěku. Její otec byl ve stejném případu odsouzen na 15 let za velezradu a ozbrojování za účelem násilného převratu.

O herečce se říká, že je kleptomanka a krade lžičky po hrstech. To jsou ale jen pomluvy. V roce 1954 čelila vážnějšímu problému, když jí hrozilo vězení v délce nejméně pěti let.

Její rodina se v roce 1954 stala podezřelou z pomoci rodinnému příteli, který u nich bydlel a pak uprchl za hranice. Spolu s ní zatkli i jejího otce Františka Bohdala. Ten byl poté odsouzen za napomáhání k velezradě a ozbrojování za účelem násilného převratu. Dostal patnáct let. Šest let si odseděl ve Valdicích, pak ho pustili na amnestii.

Jiřinu Bohdalovou, které bylo tehdy 23 let a byla těhotná (její dcera Simona Stašová se později stala také herečkou), odvezla policie z Prahy do Litoměřic. Tam jí drželi a vyslýchali dva dny.

V té době nebyla Jiřina Bohdalová ani trochu slavnou. Předtím učila tři roky na základní škole v Ostravě. Krátce před zatčením byla přijata na divadelní fakultu (DAMU), kam se dostala až na třetí pokus.

„Když tátu a mě zatýkali, byla jsem tři měsíce v jiném stavu, měla jsem před svatbou, která se po mém propuštění konala bez něj. Když se dcera narodila, vezli jsme už do vězení ve Valdicích tříměsíční Simonu, aby ji viděl,“ vzpomíná herečka, jejímž manželem se tehdy stal seizmolog Břetislav Staš.

Policisty zajímalo, co Bohdalová ví o muži jménem Runza, příteli jejího otce, který u nich nějaký čas bydlel, než emigroval. Pak herečce zavázali oči a odvedli do místnosti, které říkali převlékárna.

„Tam jsem vyfasovala pytlový mundúr. Kalhoty mi byly malé. Na nohy mi vnutili cosi mezi botami a bačkorami, myslím, že za války se podobné obuvi říkávalo ‚meltonky'. Nechali mi jen kapesník, všechny osobní věci jsem musela odevzdat," vypráví herečka.

Pak ji odvedli na samotku. „Byla to maličká cela, na zemi slamník a deka. Vojenská houně. Kousek dál bylo zvedací prkýnko přišroubované ke zdi, něco jako židle.

„Ve dveřích byla špehýrka, pozorovací okénko, jímž mohl bachař sledovat i to, jak konám potřebu. V jednom rohu se totiž nacházelo cosi hnusného, zařízení podobné tureckému záchodu. Splachovalo se hadicí," říká Bohdalová.

 „Sotva jsem vyčerpaně padla na slamník, z reflektoru na protější zdi se mi do očí zařízl prudký proud světla. Chtěla jsem slamník odtáhnout, ale strhl se povyk, že s ním nesmím šoupat. Nakonec jsem usnula, tak spíš zoufalstvím než únavou," vzpomíná.

Druhý den ji vedli Bohdalovou k dalšímu výslechu. Švagr rodinného přítele Runzy prý policii řekl, že herečka chtěla prchnout ze země a sháněla kvůli tomu falešné pasy.

To Bohdalová odmítla. Vyšetřovatelé jí to mohli, ale nemuseli věřit. Nakonec se s tím spokojili, protože jim uprchlíkův švagr lhal i v jiných věcech. Pak jí pustili.

Jiřina Bohdalová má za sebou asi 200 filmových a divadelních rolí a patří v tomto ohledu mezi herecké rekordmanky. Nezapomenutelným způsobem mluví večerníčky. Byla manželkou herce Radoslava Brzobohatého.

 

Autor: hop

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace