Herečka Zorka Janů: Sebevražda, nebo vražda? Pád z okna koupelny po smrti matky a lynči sestry, nacistické milenky

Herečka Zorka Janů: Sebevražda, nebo vražda? Pád z okna koupelny po smrti matky a lynči sestry, nacistické milenky
Popisek: Zorka Janů
14 / 08 / 2018, 18:00

Zorka Janů (†1946), vlastním jménem Zora Babková, byla velmi talentovanou herečkou, která hrála od roku 1933 do roku 1944 v asi 15 filmech. Smyslem jejího života však bylo divadlo.

Žila ve stínu své starší a slavnější sestry Lídy Baarové, která si za okupace užívala slávy plnými doušky a měla poměr s německým ministrem propagandy Goebbelsem (což byl velký problém mimo jiné proto, že rodina „kulhavého ďábla“ měla být vzorová, měl pět dětí a fanatickou manželku).

Zorka Janů prožívala jeden milostný nezdar za druhým. Mezi její milence patřil režisér Vinohradského divadla František Salzer (kvůli němu se pokusila v roce 1940 o sebevraždu prášky), spisovatel František Kožík, herec Karel Höger, divadelní kritik A. M. Brousil a další.

psali jsme: Šílený Mirek: Znásilňoval a zabíjel při tajných útěcích z blázince. Kdo byl tajemný Freud, který ho učil? Stěnou cely se probourával k ženám. Usvědčila ho školní fotka

Zorka spáchala sebevraždu v době, kdy byla její sestra Lída vězněná na Pankráci za kolaboraci. Krátce předtím zemřela její maminka Ludmila, operní pěvkyně (říjen 1945, tedy po válce) na mrtvici při policejním výslechu. Tatínek Karel Babka, bývalý magistrátní úředník, přišel o nohu (zánět nártu).

„Musím být čistá“, to si stále Zorka opakovala, když se 27. března 1946 koupala ve vaně v rodinné vile na Hanspaulce. Byla tak slabá, že zavolala otce, aby jí pomohl z vany. Ten se přibelhal do druhého patra o berlích, pomohl jí, nechal v koupelně, a pak šel připravit něco malého k jídlu.

Zorka a Lída

Sestry Zorka (vlevo) a Lída  Babkovy s maminkou cca v roce 1929

 

Nenávist národa vůči její sestře Lídě, a tedy i vůči ní, byla obrovská. Mohl se někdo vloudit do vily, a zatímco byl otec v kuchyni, vyhodit Zorku z okna? Policie tuto verzi nikdy nevyšetřovala. Případ uzavřela jako sebevraždu, vždy už se o ni jednou pokusila.

Z kuchyně Zorčin otec uviděl, jak něco, asi nějaký ručník, prolétlo kolem okna. Bylo to tělo jeho dcery Zorky, která skočila z balkonu do zahrady. Dopadla na schody, ještě dýchala. Zemřela při převozu do nemocnice. Bylo jí 24 let.

Psali jsme: Herec Christian Slater: Byl v base za hýkání, fackování neposlušné přítelkyně, rvačku s policistou a mávání revolverem na letišti

Její sestra Lída Baarová vzpomíná na smrt Zorky v unikátním dokumentu, který v roce 1989 natočil filmový fanoušek Milan Wolf.

„Otec s ní měl hrozný těžkosti, chtěl jí dát do sanatoria. Ona ještě jednou řekla, že se musí vykoupat, a že musí bejt čistá. Jak přišel dolu tak slyšel, jak ona skočila nahoře z koupelny. Tam jsme měli balkón a ona skočila z toho balkónu na schody do zahrady. Ještě dvacet minut žila a pak zemřela.“

Poslední kapkou pro depresemi zmítanou Zorku byl vyhazov z divadla, o který se prý postaral režisér Václav Vydra, otec herce Václava Vydry. 

psali jsme: Herec Jan Révai: Vykrádal auta a přepadl benzinovou pumpu s pepřovým sprejem v ruce. Ve vězení byl dva roky, během kterých posiloval, tančil a dával si pozor ve sprše

„Hrála ve Vinohradském divadle a jednou šla na zkoušku a mezi dveřmi stál Václav Vydra a řekl, že ji tam nepustí, že tam nemá co dělat jako moje sestra. Vona si to vzala strašně k srdci a pak byla nervově tak zničená,“ prozradila Baarová v unikátním dokumentu.

„Dovnitř nesmíte, sestra Lídy Baarové mezi české herce nepatří," řekl prý tehdy Vydra mezi dveřmi.

„Byla jsem pošetilá a proti své vůli se nepěkně zapletla do dějin. Za to jsem krutě zaplatila,“ vzpomíná Baarová, která o své sestře na konci života napsala: „…Listuji jejími opuštěnými deníky, znovu se vracím k řádkám jejích dopisů, skláním nad ní tvář zbrocenou slzami a říkám si: Byla lepší než já.“ (Lída Baarová - Života sladké hořkosti). Lída Baarová zemřela roku 2000 v Salzburku ve věku 86 let.

Zorka Janů je pohřbena spolu s rodiči a sestrou Lídou Baarovou na hřbitově v Praze – Strašnicích.

 

Autor: hop

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace