Hermanovo ministerstvo ke stanovisku MPSV mlčí

Hermanovo ministerstvo ke stanovisku MPSV mlčí
Autor fotografie: By David Sedlecký (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons|Popisek: Ministr kultury Herman
15 / 12 / 2015, 18:45

SECURITY magazín se tedy znovu zeptal tiskového odboru ministerstva kultury na otázky spojené s cenami za fyzickou ostrahu.

Tiskový odbor vydává naše články za spekulaci, redakce SECURITY magazínu ale má k dispozici konkrétní ceny z otevírání obálek výběrového řízení na poskytovatele „Poskytování služeb fyzické ostrahy a pultu centralizované ochrany v objektech Ministerstva kultury a jeho příspěvkových organizací a státních fondů“.

Ministerstvo kultury se rozhodlo nově zabezpečit své objekty a ve výběrovém řízení preferuje jako hlavní hodnotící kritérium minimální částku za hodinu fyzické ostrahy. K tomuto kritériu se kriticky vyjádřila česká pobočka Mezinárodní asociace bezpečnostního managementu ASIS ústy svého předsedy Jaromíra Průši.

ASIS při výpočtu minimální mzdy (druhý stupeň zaručené minimální mzdy, kam patří větší část bezpečnostních agentur) došel k minimální ceně bez požadovaných technických prostředků a zisku podnikatelského subjektu 108, 71 Kč bez DPH.

Podle údajů, které má redakce SECURITY magazínu k dispozici, ale první dva soutěžící o zakázku ministerstva kultury nabídli ceny ve výši 85,5 Kč a 94,3 Kč za hodinu fyzické ostrahy.

Tyto ceny jsou tedy až o 22 % nižší, než umožňují zákonné podmínky České republiky!

Ministerstvo kultury se schovává za hodnotící komisi složenou z odborníků, kterou nechce ovlivňovat, a to přesto, že ministerstvo práce a sociálních věcí již k této problematice dalo stanovisko vyjádřením svého náměstka pana Robina Povšíka. Pokud rezort MPSV vypíše v budoucnu zakázku na fyzickou ostrahu a nabídková cena odpovídající mzdovým a personálním nákladům bude naopak nižší než 130,10 Kč za hodinu bez DHP, bude považována za mimořádně nízkou nabídkovou cenu ve smyslu §77 odst. 1 zákona č .137/2006 Sb, o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů.

Požádali jsme dnes tedy o vyjádření i náměstka pro řízení sekce ekonomické a provozní ministerstva kultury, Ing. René Schreiera, zda bude ministerstvo kultury brát toto stanovisko v úvahu a výběrové řízení zruší, pokud budou nabídnuté ceny v rozporu s platnou legislativou.

Zítra budeme o vývoji situace opět informovat.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.