Hillary Clintonová má podíl na vytvoření Islámského státu, říká Giuliani

Hillary Clintonová má podíl na vytvoření Islámského státu, říká Giuliani
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Hillary Clintonová
26 / 03 / 2016, 11:30

Podle bývalého starosty New Yorku Rudyho Giulianiho má Hillary Clintonová podíl na vytvoření teroristické organizace Islámský stát. Důvodem je to, že v době stahování amerických vojsk z Iráku byla ministryní zahraničí. Vytkl jí i další ,,prohřešky" zahraniční politiky, které prý mohla ze své pozice ovlivnit.

Bývalý populární starosta New Yorku v kritické době 11. září 2001 Rudy Giuliani prohlásil, že kandidátka na amerického prezidenta Hillary Clintonová může být považována za zakládající členku teroristické organizace Islámský stát. Jako důvod uvedl to, že v době stahování amerických vojsk z Iráku byla ministryní zahraničí. Pomáhala tím podle něho vlastně vytvořit Islámský stát.

V rozhovoru pro Fox News Giuliani Clintonovou vůbec nešetřil. Označil ji jako článek Obamovy administrativy, který selhal. Giuliani vytýká kandidátce na amerického prezidenta, že místo toho, aby sjednotilalidi proti Islámskému státu, pomohla ho vytvořit a dále rozvíjet. Vytkl jí také to, že prý dovolila iráckému premiérovi Malikimu ,,srazit" Irák na kolena a donutila tak šíity udělat rozhodnutí. V důsledku toho pak neintervenovaly USA v Sýrii včas.

,,Měla by být považována za zakládajícího člena Islámského státu," řekl Giuliani.

Bývalý starosta New Yorku naopak chválil přístup republikánských kandidátů na prezidenta, tedy Donalda Trumpa a jeho stranického rivala Teda Cruze. Zamlouvají se mu jejich konkrétní návrhy na boj proti Islámskému státu a terorismu vůbec. Ty pak dává do protikladu s návrhy Clintonové, které kritizuje.

Clintonová krátce před rozhovorem Giulianiho pro stanici Fox News představila svou vizi boje proti terorismu. Podle ní je nutné ještě těsnější spolupráce mezinárodní aliance proti terorismu a současně kritizovala Trumpa za to, že chce rozvolnit svazky USA a NATO, v horším případě se z organizace úplně stáhnout.

Zdroj: edition.cnn.com

Tagy článku