Autor fotografie: Chad J. McNeeley, U.S. federal government,|Popisek: Hillary Clintonová při slyšení v senátním výboru
Ještě větší problém než český premiér Bohuslav Sobotka má kandidátka na prezidentský úřad Hillary Clintonová, protože odesílala utajované dokumenty přes svůj soukromý server.
Washington 9. ledna (ČTK) - Tehdejší ministryně zahraničí USA a nynější prezidentská kandidátka Hillary Clintonová nařídila v roce 2011 zaměstnanci svého ministerstva, aby kvůli technickým problémům odstranil z jednoho dokumentu označení jako utajovaný a poslal jej nezabezpečeným způsobem. Plyne to z nové várky e-mailů tehdejší ministryně, které ministerstvo zveřejnilo na konci týdne. Podle oponentů to může být pro Clintonovou těžký problém, někteří mluví i o trestním stíhání. Clintonová dosud tvrdila, že žádné utajované dokumenty přes svůj soukromý server neposílala ani nepřijímala, už dříve se ale nad jejím tvrzením objevily otazníky.
Clintonová, kteří řídila ministerstvo v letech 2009 až 2013, vedla v rozporu s pravidly svou elektronickou korespondenci přes soukromý server ve svém domě, nikoli přes oficiální zabezpečené kanály svého úřadu.
Hackeři prolomili soukromou emailovou schránku českého premiéra Bohuslava Sobotky a stáhli z ní desítky zpráv, ve kterých se řeší státní i soukromé záležitosti. Zveřejněná korespondence, na niž upozornil server lidovky.cz, se týká migrace, dřívějších koaličních jednání, prezidentské kampaně, výběru ředitele Českého rozhlasu, situace kolem české ropy v německých skladech, ale třeba také Sobotkovy osobní hypotéky. V dalších e-mailech se řeší zase interní záležitosti sociální demokracie, kauza Davida Ratha nebo dialog se sudetskými Němci.
Ministerstvo od loňského ledna podle nařízení soudu zveřejňuje postupně tisíce e-mailů z jejího serveru a už se ukázalo, že stovky z nich byly klasifikovány jako utajované. Okolnosti případu už řadu měsíců zkoumá Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a republikánští protivníci Clintonovou obviňují z vědomého porušování zákonů a ohrožování národní bezpečnosti pro vlastní prospěch.
Z nově zveřejněných e-mailů vysvítá, že když v polovině června 2011 nefungoval zabezpečený fax, Clintonová požádala poradce ministerstva Jakea Sullivana, aby změnil označení dokumentu s poznámkami k některým otázkám a poslal je jinou cestou. "Říkají, že mají problémy s posíláním nezabezpečených faxů. . . . Pokud to nepůjde, změňte to na nonpaper (neoficiální dokument) bez identifikačního záhlaví a pošlete to nezabezpečeně," napsala mu Clintonová podle agentury Reuters.
Obsah takto zaslaného dokumentu není znám. Mluvčí ministerstva John Kirby podle Reuters řekl, že žádný takový dokument se zatím nepodařilo najít. Podle něj nemusel být dokument posílaný zabezpečenými kanály nutně klasifikován jako utajovaný.
Republikánský předseda senátního výboru pro justici Chuck Grassley ale označil tento e-mail za "znepokojivý". Podle něj vyvolává "řadu závažných otázek" ohledně posílání utajovaných informací přes soukromý server tehdejší ministryně.
"Dala z dokumentu odstranit označení klasifikace utajení a pak jej nechala poslat nezašifrovaným způsobem. To je federální zločin," řekl konzervativnímu serveru PoliZette bývalý federální prokurátor Joseph diGenova. "Není možné, aby úřad (FBI) nedoporučil v takovém případě obvinění," dodal. Podle komentátorů by ale mohla nynější ministryně spravedlnosti a nejvyšší federální prokurátorka Loretta Lynchová takové doporučení z politických důvodů ignorovat.