Hillary má další problém. Exprezident Clinton omilostnil na poslední chvíli stíhaného milionáře a sponzora

Hillary má další problém. Exprezident Clinton omilostnil na poslední chvíli stíhaného milionáře a sponzora
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Paladin Justice|Popisek: clintons shut up
02 / 11 / 2016, 12:00

V úterý FBI na twitteru zveřejnila materiál z dávno uzavřeného vyšetřování kontroverzní milosti, kterou prezident Clinton v poslední den svého působení v Bílém domě udělil stíhanému finančníkovi a sponzorovi Demokratické strany Marcu Richovi. Ten byl tehdy už roky na útěku před zákonem, před americkou justicí se schovával ve Švýcarsku.

Washington - Pouhý týden před prezidentskými volbami ve Spojených státech zveřejnil Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dokumenty z dávno uzavřeného vyšetřování kontroverzní milosti, kterou prezident Bill Clinton v poslední den svého působení v Bílém domě udělil stíhanému finančníkovi a sponzorovi Demokratické strany. Marc Rich byl tehdy už roky na útěku před zákonem, před americkou justicí se schovával ve Švýcarsku.

Trump vede nad Clintonovou. Program s umělou inteligencí předpovídá jasné vítězství Trumpa

Podle agentury AP se 129 stran "silně cenzurovaných" dokumentů o Clintonově milosti objevilo na webu FBI v pondělí podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Rozruch následoval až poté, co se později FBI o nich zmínila na twitteru. AP dodala, že minulý měsíc FBI zveřejnila historické dokumenty o otci republikánského uchazeče Fredu Trumpovi.

Agentura TASS připomněla, že Richova manželka později věnovala půl milionu dolarů na stavbu Clintonovy prezidentské knihovny. FBI případ zkoumala, ale v roce 2005 své vyšetřování uzavřela, aniž by kohokoliv obvinila. Sám Rich zemřel v roce 2013.

Rich se stal legendou díky tomu, že v 60. a 70. letech zásadně přispěl k vytvoření promptního trhu s ropou, a sebral tím obchodování z rukou velkých ropných koncernů. Do povědomí širší veřejnosti se ale dostal zejména tím, že jej Spojené státy v 80. letech obvinily z neplacení daní a nelegálních ropných obchodů s Íránem. Po tehdy největším obvinění z daňových úniků v historii USA zůstal Rich ve Švýcarsku a FBI jej zařadila na seznam nejhledanějších osob. Prezident Clinton mu v lednu 2001, poslední den, kdy byl ve funkci, dal milost, za což byl obviňován z korupce.

Prezidentská kampaň se Clintonové komplikuje, brala peníze od totalitních islámských režimů

Tábor demokratické kandidátky Clintonové v minulých dnech zaskočila zpráva FBI o nálezu nového balíku elektronické pošty, kterou bývalá ministryně zahraničí odesílala oproti pravidlům ze svého soukromého poštovního účtu. Přestože červencové vyšetřování obdobného prohřešku skončilo jen pokáráním, nikoli žalobou, kauza otevřená krátce před volbami vyvolala mezi demokraty šok a mezi republikány novou naději.

Hillary Clintonovou kvůli emailům vyslýchala FBI

Jeden z manažerů kampaně Clintonové, Robby Mook, znovu vyzval FBI, aby zveřejnila vše, co ví o Trumpových stycích s Ruskem.

Termín, ve kterém americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zveřejnil jen krátce před letošními prezidentskými volbami dokumenty o sporné milosti udělené někdejší hlavou státu Billem Clintonem, manželem nynější demokratické kandidátky do Bílého domu, je dílem náhody a vychází z předchozí žádosti. FBI to uvedl v prohlášení. Kampaň Hillary Clintonové označila nejnovější krok federální agentury za podivný.

Prezident Obama varuje: "Zvolíte Trumpa, zvolíte konec demokracie"

FBI tvrdí, že postupovala podle zákona o svobodném přístupu k informací (FOIA), podle kterého vyřizuje tisíce takových žádostí. "Zpracovávány jsou podle pořadí," uvedl úřad. Dodal, že pokud je o konkrétní případ požádáno nejméně třikrát, zveřejňuje dokumenty i elektronicky. "V rámci standardního postupu FOIA byly zmíněné materiály připraveny ke zveřejnění a automaticky zveřejněny ve veřejné webové čítárně FBI," dodala federální agentura.

FBI, který se v minulosti snažil vždy vystupovat jako nezávislý a nestranný úřad, se nyní podle komentátorů dostal do pozice, od které se obvykle snaží distancovat - a to přímo do centra souboje republikánského a demokratického kandidáta o prezidentský post.

Minulý pátek šéf FBI James Comey oznámil Kongresu nálezu nového balíku elektronické pošty, kterou bývalá ministryně zahraničí Clintonová odesílala proti pravidlům ze svého soukromého poštovního účtu. Zatím není jasné, zda nalezená korespondence obsahuje nějaké tajné informace či zda je důkazem o možném porušení zákona, i tak se ale stala ranou pro kampaň demokratky.

The Washington Post poznamenal, že FBI svým postupem již podruhé za pět dní do kampaně zasáhla, ačkoli se takovému počínání obvykle snaží vyhnout. "Američané nyní hledí na FBI a vidí politickou organizaci, ne nestranický úřad - má to velké následky pro FBI i pro nás všechny," prohlásil někdejší mluvčí ministerstva spravedlnosti a podporovatel Clintonové Matt Miller.

Cenzúra v CNN ? Pri kritizovaní Clintonovej nastal náhly výpadok priameho prenosu

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.