Hirošima, Nagasaki, Drážďany i Praha, dnes Gaza. Válka proti zlu přináší utrpení civilistům

Hirošima, Nagasaki, Drážďany i Praha, dnes Gaza. Válka proti zlu přináší utrpení civilistům
Autor fotografie: Al Jazeera Englis / Wikimedia Commons / CC BY-SA|Popisek: Bombardovaná Gaza
28 / 11 / 2023, 11:30

I Human Rights Watch už potvrdili, že na nemocnici Al-Ahli zaútočil Hamás a 500 mrtvých je lež. Spojenci se za druhé světové války neptali po civilních ztrátách v Japonsku a Německu, když se snažili zlikvidovat oba zločinné režimy. Izrael se naopak ptá a dělá vše pro jejich omezení.

Systematické bombardování ze strany Izraelců vyvolává masivní odpor po celém světě. Spousta lidí nehledí na to, že aby Izrael jako stát plnil svou základní roli, musí zaručit bezpečnost svým občanům. Světový tisk dlouhodobě opomíjí pravidelné teroristické útoky Hamásu proti izraelským civilistům. Jen za rok 2023 zlikvidovaly IDF podle OSN do 7. října na Západním břehu 172 palestinských teroristů. Celkově došlo k 13 teroristickým útokům, při kterých zahynulo nejméně 29 osob

Izrael dopředu varoval, kde bude útočit a vyzval obyvatelstvo Gazy z inkriminovaných oblastí, aby se evakuovalo. Hamás tomu začal bránit. Asi netřeba zdůrazňovat, že z čistě vojenského hlediska se tím Tel Aviv automaticky staví do nevýhodné pozice, protože nepřítel ví, kde IDF udeří. Izraelci dělají maximum, aby civilní ztráty omezili. Všichni palestinští Arabové jsou prakticky rukojmími Hamásu. Pochopitelně i v Gaze se budou nacházet odpůrci teroristické organizace, ale je zcela jasné, že značná část obyvatelstva je protiizraelsky zfanatizovaná. 

Vybombardované Drážďany 1945

Podle průzkumu Islámské univerzity v Gaze, tedy jejich vlastního, uvedlo 49 % dětí, že se aktivně účastnilo Intifády a dokonce 73 % z nich si přálo zemřít jako Šahídi. Jen tento fakt asi sám o sobě vypovídá o stavu palestinské společnosti. Gaza je v podstatě militaristický stát s plnou kontrolou obyvatelstva a pravidelnými Minutami nenávisti doslova orwellovského typu. Území je doslova nacpané vojenskými checkpointy a pěšími hlídkami. A zcela protiizraelsky orientované. Jednání Tel Avivu s nepřítelem, který Židy z větší části bytostně nenávidí takřka nemá v moderní historii obdoby. 

Spojenecké bombardování nacistického Německa a území jím obsazených je dostatečně známou věcí. Mnohokrát se diskutovalo, zda šlo o válečný zločin. Protivníci Německa se neohlíželi na civilní obyvatelstvo a vojensko-strategické úspěchy této činnosti byly velmi malé. V zásadě šlo o to, jak podlomit morálku Němců. Jenže ti byli pevně ve spárech Gestapa a velkého množství fanatiků. Mementem bombardování se stal útok RAF a USAAF na Drážďany ve dnech 13. až 15. února 1945. 

Výbuch v Nagasaki

1 300 strojů shodilo ve čtyřech dnech přes 3 900 tun výbušných a zápalných pum. Město bylo plné uprchlíků před postupujícími sovětskými jednotkami a následná ohnivá bouře zničila 6,5 kilometrů čtverečních centra města. Nejčastější odhad počtu obětí je 25 000 lidí. Bylo to velmi těžké určit, protože mnoho obětí se doslova vypařilo. Japonsko bylo bombardováno Američany s podobnou intenzitou. Drtivá většina městské zástavby byla ze dřeva a třeba Tokio shořelo prakticky celé. 

Hirošima a Nagasaki jsou dostatečně známé díky jedinému použití jaderných zbraní v historii. Dnešní náhled historiků na tuto událost hovoří tak, že obě bomby značně přispěly ke kapitulaci zcela fanatického Japonska, které se nechtělo díky kodexu Bušidó a vůdcům vzdát. Dnes prakticky nikdo nepochybuje, že hlavními viníky smrti civilistů byly soudobě vládnoucí diktatury v Německu a Japonsku. Izrael je demokratická země, pochopitelně zcela bez viny není, ale Gaza je v moci Hamásu a fakticky je to teroristický stát a Tel Aviv se i tak snaží jednat v rámci možností ohleduplně. To se za druhé světové války rozhodně nedělo. A Hamás lže jak může, i ohledně oné nemocnice

 

Tagy článku