Historický konvoj na oslavách osvobození v Plzni nakonec bude

Historický konvoj na oslavách osvobození v Plzni nakonec bude
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Convoy of Liberty 2015
02 / 05 / 2016, 07:45

Plzeň (ČTK) - Zmatky a dohady letos provázejí plzeňské Slavnosti svobody, jimiž si město od roku 1990 připomíná osvobození americkou armádou v roce 1945. Organizátoři a radnice původně řekli, že letos nebude populární přehlídka staré vojenské techniky Convoy of Liberty.

Dohodli se na tom prý už na podzim zástupci klubů vojenské historie, uvedl už dříve jeden z organizátorů minulých konvojů Rudolf Bayer. Proti tomu se ale část spolků ohradila a nyní oznámila, že konvoj s desítkami kusů techniky nakonec několik klubů přece jen uskuteční, a to za běžného provozu.

"Jako každý rok opět pojedeme v neděli po Klatovské třídě v 11:00," uvádí se v prohlášení podepsaném Klubem 3. armády Plzeň a dalšími kluby. Konvoj je podle zástupců těchto klubů vzdáním holdu vojákům bojujícím za svobodu a také akcí, na kterou se velice těší američtí a belgičtí veteráni. Pro ně letos oficiální program oslav připravil Ride of Freedom - ve starých džípech projedou město.

Mluvčí magistrátu Eva Barborková upozornila, že Plzeň není organizátorem nedělního průjezdu a nepodílí se na jeho zajištění. Organizátorům této i dalších neoficiálních akcí během slavností magistrát doporučil, aby dbali na bezpečnost, pořádek a aby si obstarali příslušná povolení.

Radnice připravila náhradní nedělní program místo původně plánované velké vojenské bitvy, která měla být vrcholem slavností. Její hlavní pořadatel Michal Kindl ji ale odvolal. Kvůli tomu, že do hodinové bitvy zařadil i část, kde vystupoval sovětský tank, čelil kritice, výhružkám a útokům.

Radnice proto na 8. května chystá dynamické ukázky vojenské historické techniky v DEPO2015 ve spolupráci s klubem vojenské historie 16. obrněné divize a vojenského muzea Pavla Rogla, uvedla Barborková.

Na programu jsou v termínu původně plánované bitvy ukázky zbraní i techniky, která v ní měly účinkovat. Lidé se při komentovaných ukázkách dozvědí typ předváděného vozu a řadu technických zajímavostí. Na místě bude lehký obrněný automobil M8 Grayhound, polopásové obrněné transportéry Halftracky, vozidla Diamond, Jeep, Dodge, Harley-Davidson WLA, tahač Ward laFrance, přívěs BenHur a další, uvedla Jana Komišová z magistrátu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace