Už víme, že Hitler nebyl gentleman. Zachová se jako gentleman i Zeman a omluví se?

Už víme, že Hitler nebyl gentleman. Zachová se jako gentleman i Zeman a omluví se?
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Miloš Zeman
01 / 10 / 2016, 14:00

Záhada článku, jehož měl být autorem Ferdinand Peroutka, je, zdá se, konečně vyřešena. Před více než rokem prohlásil prezident republiky, že slavný novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka intelektuálně selhal, když v časopise Přítomnost zveřejnil článek ,,Hitler je gentleman".

KOMENTÁŘ

Článek sice existuje, ale otisklo jej Rudé právo v roce 1937, jak informoval historik Jan Galandauer, který článek našel v Národním archivu. Článek byl navíc podaný s notnou dávkou ironie a ani v tomto případě Hitlera neoslavuje. 

V konečném důsledku to stejně znamená, že Hrad se omlouvat stejně nebude, protože Miloš Zeman měl přece pravdu v tom, že článek skutečně existuje, akorát si ,,spletl" periodikum. Tak bude zhruba vypadat argumentace reagující na Galandauerův objev.

Na druhé straně to znamená, že tato ostudná kauza snad konečně skončí. Ač autor tohoto komentáře nepatří k představitelům ,,pražské kavárny", v tomto případě intelektuálně selhal právě Zeman. Označil Peroutkovy články za antisemitské, přitom Peroutka antisemitou samozřejmě nebyl, ale v čase efemérní druhé republiky (1. 10. 1938 - 14. 3. 1939), která byla zaměřena výrazně protižidovsky a židé byli vyhazováni ze státního aparátu, to byla ze strany Peroutky pouze nutná míra úlitby moci.

Prezident republiky by tak měl kromě omluvy projevit nadhled státníka a přijmout, že se mýlil on, a nikoliv Peroutka.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.