Hlad, bída, vyloupené obchody aneb když Venezuela krvácí

Hlad, bída, vyloupené obchody aneb když Venezuela krvácí
Autor: Pixabay.com/cs|Popisek: venezuelská vlajka
17 / 12 / 2016, 14:00

KOMENTÁŘ


Není pochyb o tom, že současná Venezuela je na pokraji ,,totálního" ekonomického bankrotu.

Není pochyb o tom, že současná Venezuela je na pokraji totálního ekonomického bankrotu. Zemi se nedostávají základní potraviny, léky a hygienické potřeby. Z kdysi ,,výkladní skříně" Latinské Ameriky se stává země, která zamrzla podle mnoha Venezuelanů v 19. století. Nyní mezi nimi vládne velká deziluze ze socialistických experimentů prezidenta Nicolás Madura, který se stává nepřítelem číslo jedna.

Maduro, který převzal zemi po Hugo Chávezovi, je obyčejnými Venezuelany viněn z většiny hospodářských problémů. Kde hledat příčiny neutěšeného ekonomického stavu země?

Hlavně v klesajících světových cenách ropy, na jejíž těžbě je Venezuela bytostně závislá. Především však v naprosto neuváženém ,,venezuelském socialismu", který je dlouhodobě neefektivní, a jenž z velké části může za to, že se zemi nedostávají základní potraviny a léky.

Maduro reaguje na jakoukoliv kritiku jeho ekonomických kroků okamžitým protiútokem a obviňuje opozici z jejich sabotování. To samé platí i o masových demonstracích, které jsou pravidelně svolávány a jež požadují bezpodmínečnou Madurovu demisi. Ten měl ,,venezuelský socialismus" zdárně dovést do konce, jenže experiment, který vyhlásil v roce 2005 Hugo Chávez, flagrantně selhal.

Venezuelský prezident tak má dvě možnosti. Buďto tomuto masivnímu tlaku ustoupí a poděkuje se (což není příliš pravděpodobné), nebo bude k svolný k větším či menším ústupkům opozici.

Tak či onak bude Venezuela v nejbližích měsících potřebovat rozsáhlou finanční injekci ze zahraničí. Pokud se tak nestane, hrozí zemi regulérní hladomor a Venezuela se promění ve válečnou zónu, v níž se budou pravidelně střídat demonstrace se stávkami.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace