Hlad, bída, vyloupené obchody aneb když Venezuela krvácí

Hlad, bída, vyloupené obchody aneb když Venezuela krvácí
Autor fotografie: Pixabay.com/cs|Popisek: venezuelská vlajka
17 / 12 / 2016, 14:00

KOMENTÁŘ


Není pochyb o tom, že současná Venezuela je na pokraji ,,totálního" ekonomického bankrotu.

Není pochyb o tom, že současná Venezuela je na pokraji totálního ekonomického bankrotu. Zemi se nedostávají základní potraviny, léky a hygienické potřeby. Z kdysi ,,výkladní skříně" Latinské Ameriky se stává země, která zamrzla podle mnoha Venezuelanů v 19. století. Nyní mezi nimi vládne velká deziluze ze socialistických experimentů prezidenta Nicolás Madura, který se stává nepřítelem číslo jedna.

Maduro, který převzal zemi po Hugo Chávezovi, je obyčejnými Venezuelany viněn z většiny hospodářských problémů. Kde hledat příčiny neutěšeného ekonomického stavu země?

Hlavně v klesajících světových cenách ropy, na jejíž těžbě je Venezuela bytostně závislá. Především však v naprosto neuváženém ,,venezuelském socialismu", který je dlouhodobě neefektivní, a jenž z velké části může za to, že se zemi nedostávají základní potraviny a léky.

Maduro reaguje na jakoukoliv kritiku jeho ekonomických kroků okamžitým protiútokem a obviňuje opozici z jejich sabotování. To samé platí i o masových demonstracích, které jsou pravidelně svolávány a jež požadují bezpodmínečnou Madurovu demisi. Ten měl ,,venezuelský socialismus" zdárně dovést do konce, jenže experiment, který vyhlásil v roce 2005 Hugo Chávez, flagrantně selhal.

Venezuelský prezident tak má dvě možnosti. Buďto tomuto masivnímu tlaku ustoupí a poděkuje se (což není příliš pravděpodobné), nebo bude k svolný k větším či menším ústupkům opozici.

Tak či onak bude Venezuela v nejbližích měsících potřebovat rozsáhlou finanční injekci ze zahraničí. Pokud se tak nestane, hrozí zemi regulérní hladomor a Venezuela se promění ve válečnou zónu, v níž se budou pravidelně střídat demonstrace se stávkami.

Tagy článku