Hlášky z tísňové linky 158 - tomu neuvěříte...

Hlášky z tísňové linky 158 - tomu neuvěříte...
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
02 / 01 / 2015, 14:30

2.1.2015 / Co všechno musí operátor tísňové linky řešit?
Zdroj: Policie České republiky – KŘP hlavního města Prahy

Některá volání na tísňovou linku policisty překvapí, šokují, ale i pobaví.

Třiadvacetiletá žena volala na tísňovou linku, že ji na Malostranském náměstí zneužili dva cizinci. Hlídka ovšem pak zjistila, že žena si v noci domluvila s dvěma cizinci sexuální hrátky za podmínky, že ji ráno odvezou domů. S jejich výkonem ale nebyla spokojená, dala to proto patřičně najevo a dvojice jí na oplátku vyhodila z auta na ulici. A žena si tak policistům stěžovala, že nebyla naplněna litera ústní smlouvy. Nakonec ji odvezl domů její přítel.

Z oznámení, že chlapec hází kameny na auto na Žižkově, se vyklubala hádka mezi babičkou a vnukem. Žena hodila po chlapci květináč a ten po ní vzápětí mrštil dlažební kostku. Jenže se netrefil a zasáhl zaparkované auto. Policisté dopadli podezřelého vandala za pouhé dvě minuty.

Ve dvě hodiny ráno volala žena na pomoc policii s tím, že na stromě u jejího domu sedí muž v bílém plášti, v ruce drží samopal a čtvrt hodiny se jí dívá do oken. Hlídka však na stromě nalezla bílý igelitový sáček, který uvízl v jeho koruně.

Na tísňovou linku volala žena, že u silnice v pražském Kamýku sedí tři zrzaví králíci, sledují auta a paní se bála, aby „nehupli“ pod projíždějící auta a nestala se dopravní nehoda. Když přijeli policisté na místo, králíky nenašli, s největší pravděpodobností tak odskákali do lesa nebo odjeli autostopem neznámo kam.

Přítelkyně pohřešovala svého pětašedesátiletého partnera z Královehradeckého kraje, ten ale volal na tísňovou linku, že je v pořádku, v Praze se mu líbí a domů se vrátit nehodlá. Policisté pak muže nalezli a celostátní pátrání odvolali.

6) Policisté přijali od ženy poznatek k trestné činnosti, kterou měl páchat kamarád jejího manžela. Volající se domáhala hovoru s dalším policistou, který by na ni měl více času, nakonec z ní ale vypadlo, že si podle jejich slov: „Potřebovala popovídat, protože se jí kousnul převodový řemen a zapomněla, kde má zuby.“

Muž našel před domem v Turnovské ulici pouta, nasadil si je na nohu, pak je ale nemohl sejmout, a proto volal policisty o pomoc. Ti po chvilce přijeli, zjistili ale, že se jedná o imitaci policejních pout, které nelze odemknout a pánovi proto doporučili zámečníka. Ten poděkoval, ovšem pak se v rodině strhla hádka, kdo práci zámečníka zaplatí, když nemají peníze a na místo tak museli jet hasiči, aby muže vysvobodili a on ještě nepřišel k úrazu.

Náhodný kolemjdoucí dokonce volal policisty, když viděl muže, který přišel ke kontejneru, vytáhl odtud boty, staré a ošoupané vyměnil za lepší model a odcházel pryč. Operátor dodnes netuší, jaké ohrožení života v tomto jednání kolemjdoucí spatřoval.

Ze rvačky ve vršovickém bytě se vyklubala párty. Před příjezdem hlídky účastníci oslavy odešli a majitelka bytu (68 let) skončila v péči záchranářů poté, co si při předvádění striptýzu přivodila zranění hlavy.

V říjnu pohřešovala recepční hotelu dvě klientky, které se nevrátily z prohlídky české metropole. Policisté nakonec zjistili, že cizinky změnily místo noclehu – kriminalisté je totiž „ubytovali“ v policejní cele v Kongresové ulici jako podezřelé z pokusu kapesní krádeže.

Pražští policisté přijali za rok 2014 téměř 368 tisíc volání na tísňovou linku. Všechny tyto hovory se nahrávají a proškolení policisté je musí během několika málo vteřin hbitě vyhodnotit. Z bezmála čtyř tisíc volání museli operátoři řešit více než 178 tisíc.

Zbylá volání jsou ale většinou dotazy s prosbou o informaci nejrůznějšího charakteru, které blokují tísňovou linku, dále volání od osob, které si chtějí popovídat, pak náhodná vytočení linky 158 či opilecké omyly. 

Tagy článku