Hlasování o rezoluci žádající příměří v Sýrii bylo znovu odloženo

Hlasování o rezoluci žádající příměří v Sýrii bylo znovu odloženo
24 / 02 / 2018, 08:00

Rada bezpečnosti OSN se ani v pátek nedokázala dohodnout na rezoluci požadující třicetidenní příměří v Sýrii. Klid zbraní má umožnit dodávky pomoci a evakuaci zraněných. Pozornost se soustřeďuje na oblast východní Ghúta u Damašku, ovládanou povstalci včetně islamistických milicí, kterou od neděle intenzivně bombardují síly syrského prezidenta Bašára Asada. Západní diplomaté obviňují Rusko, které je Asadovým spojencem, že schválení rezoluce úmyslně zdržuje, napsal zpravodajský server BBC News.

Rada bezpečnosti OSN by měla hlasovat o rezoluci dnes v 18:00 SEČ. Hlasování bylo od čtvrtka několikrát odloženo, protože Rusko, které má v Radě bezpečnosti právo veta, požadovalo změny návrhu rezoluce. Poukazovalo mimo jiné na to, že třicetidenní příměří je nerealistické, a požadovalo "záruky" respektování klidu zbraní ze strany povstaleckých skupin.

Diplomaté citovaní agenturou Reuters v pátek večer uvedli, že nyní je RB OSN již velmi blízko dohodě. Poslední diskuze se vedou kolem časového plánu pro příměří. Návrh rezoluce předložený Kuvajtem a Švédskem vyzývá k příměří, jež má vejít v platnost 72 hodin po schválení dokumentu. Během dalších 48 hodin mají být zahájeny evakuace zraněných a dodávky pomoci.

Podle návrhu rezoluce potřebuje naléhavě humanitární pomoc 5,6 milionu lidí v 1244 komunitách po celé Sýrii. Švédský vyslanec při OSN Olof Skoog uvedl, že hlavním cílem je dostat pomoc do východní Ghúty, kterou generální tajemník OSN António Guterres označil za "peklo na zemi".

Podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci sleduje s pomocí svých informátorů, v hustě osídlené oblasti východní Ghúty zahynulo během uplynulého týdne nejméně 462 civilistů a stovky dalších utrpěly zranění. V oblasti východní Ghúty žije od roku 2013 v obležení na 400.000 civilistů, kteří trpí nedostatkem potravin a léků.  

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace