Autor fotografie: Dollarphotoclub|Popisek: Ilustrační foto
Pražský magistrát stále není připraven na blackout.
Odpověď je jednoduchá. Popsalo se hodně papírů, experti o dva roky zestárli, blíže i dále od Prahy proběhlo několik blackoutů, v Radě hl. m. Prahy i na Ministerstvu vnitra se přijímala usnesení, konaly porady pracovních skupin, zpracovávaly se studie. Zkrátka mnoho slov, ale žádné činy.
Téměř před 8 měsíci, přesně 15.6.2015, prohlásil radní pro bezpečnost hl. m. Prahy Libor Hadrava v rozhovoru s moderátorkou Barborou Tachecí na stanici ČRO Plus (viz. //vypadekelektriny.cz/damoklovym-mecem-jednadvacateho-stoleti-je-blackout/): „Do konce roku 2015 prosadím v Praze ostrovní provozy“. Nestalo se tak ani do konce roku minulého ani v lednu letošního roku.
Bývalý pražský zastupitel a exporadce primátora Hudečka Petr Trombik uvedl ve včerejším rozhovoru pro server ParlamentniListy.cz, že "v případě blackoutu po třech dnech nastane kolaps města, civilizační kolaps, a po delší době návrat do doby kamenné. Je zde rovněž rostoucí hrozba kyberteroru, která může mít ještě horší efekt než blackout. To jsou výsledky cvičení Blackout, na který není Praha připravena."
Loni 20. října jsme psali o velkém výpadku elektřiny v Praze ("Až 100 tisíc Pražanů na dvacet minut bez elektřiny"). O problematice blackoutu jsme psali také v článku "Otázka není, jestli bude nebo nebude úplný výpadek elektřiny, ale KDY přijde…"
V redakci máme seznam 32 opatření, která je nutné přijmout Magistrátem hl. m. Prahy i Ministerstvem vnitra ČR a dalšími složkami - tato opatření jsou výsledkem dubnového cvičení Blackout 2014, které mimochodem odhalilo závažné nedostatky v oblasti záchranných činnosti i samotné organizace. Už 9. října 2014 jsme požádali pražský magistrát o zodpovězení našich otázek týkající se plnění těchto opatření, bohužel do dnes jsme odpověď nedostali....
Nyní potvrzuje Petr Trombik, že "Cvičení (Blackout 2014) prokázalo naprostou nepřipravenost Prahy z hlediska zajištění ochrany životů a zdraví občanů a vlastně všech základních funkcí města. Cvičení bylo vyhodnoceno, byl zpracován návrh řešení, kterým byl krizový ostrovní provoz, čili řešení, které je v metropolích běžné. Byla zpracována studie proveditelnosti tohoto projektu. Zahájili jsem to, co bych označil jako Projekt energetické bezpečnosti Prahy."
Na otázku PL "Jak tento projekt energetické bezpečnosti pro Prahu pokračuje?" odpověděl bývalý pražský zastupitel:
"Kam dospělo řešení blackoutu se můžete blíže seznámit na www.vypadekelektriny.cz. Je tam i rozhovor redaktorky Tachecí se současným radním pro bezpečnost Hadravou, v němž pan radní vyjádřil přesvědčení, že do konce roku 2015 bude krizový ostrovní provoz zajištěn. Asi tím mínil ostrovní provoz na Střeleckém ostrově. Ale ani tam se nic neději, i když by na to stačil jeden agregát.....Neděje se nic, asi to budou řešit ad hoc, až to přijde. Přežijeme-li to, pak Rada hlavního města Prahy vyhodí ředitele PREdi, který za energetiku odpovídá a nakoupí ve zkráceném řízení za pár miliard nějaké agregáty, tak jako nakoupili po povodních za pár miliard protipovodňové stěny."
Celý rozhovor naleznete zde.