Hlavní město státu Izrael? České ministerstvo školství to neví

Hlavní město státu Izrael? České ministerstvo školství to neví
02 / 09 / 2016, 18:00

Ve školním atlasu je uvedeno, že hlavním městem Izraele není Jeruzalém, ale Tel Aviv. Čeští občané podepisují petici.

Téměř všechna česká media přinesla reakce na změnu v českém školním atlasu, kterou iniciovalo ministerstvo školství a která bude mít patrně i značný dopad na rozpočet českých škol, jak píše ve svém článku Palestinský boj o český atlas, v němž je objasněno, jaký dopad to má, když se palestinský velvyslanec podívá na školní pomůcky svých dětí. Zdroj: eretz.cz

Pan velvyslanec se obrátil  na ministerstvo školství a pak už šlo vše jako po másle. Nejenom, že bude změna, ale také navrácení peněz za již zakoupené atlasy s „chybou“. Tak jednoduché to je. Nevíme jak se k věci postaví izraelské velvyslanectví, ale víme, jak se k věci postavila již více, než tisícovka občanů, totiž podepsáním petice o ponechání údaje o hlavním městě Izraele ve školním atlase. Petici je možné podepsat zde.

Kromě článku v idnes.cz  je bezpochyby velmi zajímavý i komentář Gity Zbavitelové pro Český rozhlas.  České ministerstvo školství zakázalo školám používat atlas – na žádost Palestinců. V  této souvislosti je snad také vhodné připomenout rozhovor, který poskytl prezident Miloš Zeman před návštěvou Izraele v roce 2013, kdy navrhl  přesunout velvyslanectví České republiky do Jeruzaléma. 

Petici při dokončení tohoto článku podepsalo již téměř tisíc občanů, tedy připomínku. Jeruzalém je hlavní město Izraele a tuto  skutečnost by měl respektovat i český atlas. Petice  Za ponechání údaje o hlavním městě Izraele ve školním atlase.

K celé věci se vyjádřilo i české Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy,

které na svých stránkách uvedlo:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy obdrželo informaci o chybných údajích obsažených v jednom ze školních atlasů, uvedeným podnětem se proto začalo obratem zabývat. Informace obsažené v atlase jsou výsledkem práce autora dané publikace, odborného redaktora vydavatelství a recenzentů. V případě, že učebnice obsahuje faktické chyby, MŠMT může na tuto skutečnost upozornit resp. rozhodnout, zda danému titulu udělí schvalovací doložku či nikoliv.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy lituje nešťastně zvolené formulace v dopisu, která mohla způsobit nynější nesprávné interpretace.
MŠMT nemůže předjímat a ani nepředjímalo výsledek toho, jakým způsobem budou informace upravené. V současné době je podnět vyhodnocován. Dle Ministerstva zahraničních věcí nevyjadřují údaje v atlasu zahraničněpolitické pozice České republiky. V této otázce je rozhodující stanovisko MZV

Prohlášení MZV ke statusu měst Jeruzalém a Tel Aviv:

Stát Izrael vyhlásil za své hlavní město Jeruzalém. Status Jeruzaléma jako hlavního města Státu Izrael však není mezinárodně uznán. Česká republika společně s ostatními členskými státy EU na základě závěrů Rady pro zahraniční věci EU považuje Jeruzalém za budoucí hlavní město obou států, tj. Státu Izraele a budoucího Státu Palestina. Tel Aviv je v současné době sídlem většiny zahraničních zastoupení, včetně zastupitelského úřadu ČR.

 

 

 

Tagy článku