Hlídky domobrany vznikají po celém Německu, nejnověji v Mnichově.

Hlídky domobrany vznikají po celém Německu, nejnověji v Mnichově.
20 / 01 / 2016, 16:30

Německá policie je "hluboce znepokojena", politici volají po "rychlém zásahu proti pravicovým extrémistům."

Kvůli útokům o silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem a sexuálním napadáním žen v Německu se ve stále více městech mobilizují místní občané a zakládají "milice" nebo "domobranu". Nejnověji mají do ulic vyrazit v bavorském Mnichově a to zřejmě už příští sobotu 23. ledna, uvádí německý deník welt.de s odkazem na informace z antifašistické webové stránky "Aida".

Podle deníku jsou však členy této domobrany "dobře známí pravicoví extrémisté", kteří pod hesly "Chráníme naše město" a "Odmítáme extremismus" sami sebe nazývají "členy sítě občanské odvahy" a předstírají, že jsou "absolutně apolitičtí".

„Od bezpečí v ulicích je policie, nikoliv občanské hlídky,“ uvedla německá policie

Na Facebooku je další skupina pod názvem "Mnichované pomáhají Mnichovu" a mezi nimi je údajně i pravicový extrémista Peter M., který sympatizuje s krajně pravicovou francouzskou Národní frontou a německým hnutím Pegida v Mnichově.

Podle stránek "Aida" je podobných skupin mnohem více, zašťiťují se sice zodpovědností za občany svými hesly například "Naším úkolem je chránit naše ženy", ale ve skutečnosti se jedná o skupiny s "rasistickým a islamofobním obsahem".

Na informace o aktivizaci "domobrany" reagovala i mnichovská policie prostřednictvím svého mluvčího Marcuse Martinse, který v deníku "Süddeutsche Zeitung" vyjádřil značné znepokojení ze vzniku podobných občanských aktivit a považuje je za "extrémně rizikové." 

Ve finských městech kvůli přistěhovalcům hlídkuje domobrana "Odinovi vojáci"

Mnichovský primátor Dieter Reiter (SPD) uvedl, že tyto snahy o vznik domobrany jsou "nehorázným pokusem pravicové propagandy podněcovat v občanech strach a nejistotu a nevidím pro podobné aktivity absolutně žádný důvod." 

Stranou nezůstala ani mluvčí strany Zelených v zemském sněmu Katharina Schulze, která přitvrdila, když řekla "Bezpečnostní orgány musí systematicky zakročit proti vzrůstajícím pokusům o vznik civilních stráží ve městech. Tyto milice a rockerské skupiny, hlídkující na veřejných místech a zastrašující kolemjdoucí, je to to poslední, co náš právní stát potřebuje." 

 

Tagy článku