Autor fotografie: Hnutí Republika|Popisek: Gen. Viktorín (uprostřed)
Před blížícími se slovenskými předčasnými volbami, které jsou plánovány na 30. září, se rozjela ostrá fáze volební kampaně. Jedním z jejích zásadních témat je postoj Slovenska k válce na Ukrajině, a s tím související otázka modernizace ozbrojených sil a obranyschopnosti země. Vítěze posledních voleb, hnutí OĽaNO, jehož členem byl také bývalý ministr obrany Jaroslav Naď, již v preferencích přeskočilo Hnutí Republika s bezmála 10 %. Její představitelé hovoří o žádoucí neutralitě Slovenska po vzoru Švýcarska či Rakouska, kritizují slovenskou vládní pomoc Ukrajině. A chtějí modernizovat slovenskou armádu, která je v technicky nevyhovujícím stavu. Dosáhnout toho chtějí investicemi do slovenského obranného průmyslu.
video: youtube
"Jako generál, který odsloužil v armádě 42 roků, vidím, že současné ozbrojené síly jsou v technicky nevyhovujícím stavu. A přirozeně podporuji modernizaci a investice do obranného průmyslu Slovenské republiky. Ale ať ty peníze jdou skutečně na zabezpečení obrany Slovenska. Ať se neodlévají na předražené zakázky do Ameriky, nebo rovnou Zelenskému," řekl člen odborného týmu Hnutí Republika pro oblast obrany brig. gen. v.v. Viktorín s odkazem na nedávné odsouhlasení slovenského daru 4,2 milionu eur Ukrajině. "Slovensko má na to, aby si z vlastních zdrojů vybudovalo přiměřenou armádu. Nemůžeme si dovolit živit zbrojní průmysl v Americe, nebo platit za válečný konflikt na Ukrajině. To není úloha Slováků."
V programu hnutí najdeme posílení Ozbrojených sil Slovenské republiky a jejich následnou transformaci na Armádu Slovenské republiky, kterou chce hnutí postavit na "národním a vlasteneckém principu." Modernizaci armády chce zabezpečit prioritně prostřednictvím slovenského obranného průmyslu a domácích firem.
Ačkoli je v médiích hnutí označované za proruské až krajně pravicové, na svém webu uvádí, že apriori neodmítá kolektivní obranu a obranné aliance. Milan Uhrík, předseda hnutí, říká, že si dovede představit vyšší stupeň vojenské neutrality i v rámci NATO. Explicitně přitom hnutí píše, že současné NATO považuje za přežitek studené války a za zdroj vojenského napětí a konfliktů ve světě. Zahraniční politiku NATO označuje za agresívní:
"Nedovolíme, aby bylo Slovensko zataženo do vojenského konfliktu kvůli zájmům USA nebo jiných zahraničních mocností. Hnutí Republika je pro mír a proti všem válkám. Proto následujeme rakouský příklad vize vojenské neutrality Slovenské republiky, a to i v rámci současného členství Slovenské republiky v NATO. Po obnovení obranyschopnosti Slovenska mohou občané v referendu rozhodnout o vystoupení Slovenska z NATO. Zásadně odmítáme rozmístění cizích vojsk a základen na Slovensku nebo účast našich vojáků v konfrontačních zahraničních operacích nepodléhajících mandátu OSN."
Hnutí Republika se rovněž vyslovuje proti přítomnosti americké armády v Evropě. V obecné rovině hovoří o potřebě ustavené nové bezpečnostní architektury, která by respektovala "suverenitu a zájmy evropských států, a která nebude slepě podřízená zájmům Washingtonu." Na podrobném programu pro oblast obrany hnutí pracuje a slibuje jej zveřejnit v blízké budoucnosti. Povolební koaliční spolupráci s Hnutím Republika připouští favorit předčasných voleb, expremiér Robert Fico.
Zdroj: hnutie-republika.sk