Hnutí Úsvit požaduje další sněmovní vyšetřovací komisi, kvůli privatizaci OKD

Hnutí Úsvit požaduje další sněmovní vyšetřovací komisi, kvůli privatizaci OKD
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
30 / 06 / 2016, 11:30

Úsvit: Privatizace OKD byl jeden velký podvod. Chceme zřídit sněmovní vyšetřovací komisi, uvádí se v dnešní tiskové zprávě.

Společnost OKD byla v roce pro účely privatizace oceněna na částku 4,5 miliardy korun. Za tuto částku byly prodány nejen samotné Ostravsko-karvinské doly, ale také 44 tisíc hornických bytů v Havířově, Ostravě a Karviné, 1200 hornických bytů na Kladně a mnoho dalších společností a nemovitostí.

Znalecký posudek firmy Ernst&Young následně určil hodnotu čistého obchodního majetku OKD k 31. prosinci 2005 na 52 miliard korun. Rozdíl mezi prodejní a odhadní cenou tak činí 47,5 miliardy korun. Odhadce, který oceňoval pro Sobotku majetek na 4,5 miliardy, je za to dnes před soudem.

Některé části společnosti vůbec nebyly oceněny vůbec a Bakalovy byly dány úplně zadarmo. Hodnota neoceněného majetku je odhadována na 12 miliard korun. Jako příklad lze uvést 1200 bytů na Kladně, které pak Bakala prodal za 4,2 miliardy, což je téměř stejná cena, za kterou koupil celé OKD.  

„Privatizace OKD je jeden velký podvod a já si nedovedu představit, že by za něj premiér Sobotka nenesl politickou odpovědnost. My dnes budeme požadovat zřízení vyšetřovací komise k privatizaci OKD, která by jasně určila politickou odpovědnost za tento tunel na Moravskoslezský kraj. Na zřízení komise máme již sebrané podpisy,“ řekl na tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu Marek Černoch.

Jan Zilvar, tiskový mluvčí

Tagy článku