Holding CZECHOSLOVAK GROUP vstupuje prostřednictvím skupiny MSM GROUP do srbského podniku IMK 14. Oktobar

Holding CZECHOSLOVAK GROUP vstupuje prostřednictvím skupiny MSM GROUP do srbského podniku IMK 14. Oktobar
Popisek: CSG
02 / 10 / 2017, 19:00


Skupina MSM GROUP, slovenská část holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), uspěla ve výběrovém řízení a převzala do svého vlastnictví společnost IMK 14. Oktobar. Tradiční srbská společnost se před dvěma lety dostala do konkurzu a radikálně omezila svou produkci. Průmyslový holding CSG, který v České republice i na Slovensku zachránil několik tradičních průmyslových firem, tak rozšířil své aktivity mimo území bývalého Československa. V srbském podniku plánuje v nejbližší době obnovení výroby. Cena kontraktu je neveřejná.

„Výbor věřitelů odsouhlasil převzetí společnosti IMK 14. Oktobar skupinou MSM GROUP, nyní nám tedy nic nebrání v tom, abychom mohli zahájit proces záchrany společnosti IMK 14. Oktobar a do téměř opuštěných prostor znovu vrátit výrobu. Plánujeme opětovné spuštění civilního výrobního programu, který byl prakticky ukončen, a zároveň nastavit parametry spolupráce jak s firmami skupiny MSM GROUP, tak holdingu CSG,“ uvedl Marián Goga, prezident skupiny MSM GROUP.

Srbská společnost IMK 14. Oktobar sídlící ve městě Kruševac ještě v  roce 2007 zaměstnávala přibližně 8000 zaměstnanců. Do konkurzu se dostala před dvěma lety a v současné době v ní pracuje pouze 150 zaměstnanců, přičemž 75 procent jejího současného obratu tvoří výroba pro obranný průmysl. Díky schválení převzetí firmy výborem věřitelů je možné začít pracovat na posílení obchodního úseku a hledání nových obchodních příležitostí.

„Čeká nás nelehký úkol, jelikož v IMK 14. Oktobar v  posledních dvou letech prakticky došlo k  zastavení výroby. Nyní začneme ve spolupráci s novým majitelem velice intenzivně pracovat na tom, aby podnik začal brzy znovu prosperovat. V první řadě plánujeme audit výrobního závodu, nábor zaměstnanců na různé pozice a získání výrobních zakázek, abychom mohli znovu plně nastartovat výrobu,“ řekl Vojislav Sparavalo, ředitel společnosti IMK 14. Oktobar.

Výběrového řízení na odkoupení společnosti IMK 14. Oktobar se účastnilo kromě holdingu MSM Group i několik dalších zahraničních společností. Skupinou MSM GROUP byly splněny veškeré podmínky výběrového řízení. Výbor věřitelů proto vyslovil souhlas se změnou majitele a 2. října 2017 mohla být podepsána smlouva o odkupu společnosti IMK 14. Oktobar.

„Jsme velice rádi, že můžeme začít pracovat na záchraně dalšího tradičního průmyslového podniku, který měl v posledních letech problémy, ale zároveň má velký potenciál k návratu k prosperitě. Srbská společnost IMK 14. Oktobar potřebuje znovu nastartovat výrobu a zajistit pro firmu dostatek zakázek. V tom holding CSG uspěl již v několika společnostech jak v České republice, tak na Slovensku,“ uvedl Michal Strnad, generální ředitel holdingu CSG.

Holding CSG již v minulosti dokázal ve spolupráci s  obchodními partnery zachránit například tradiční českou automobilku, leteckou opravnu JOB AIR Technic, dále byla letos po několika letech znovu obnovena výroba ve společnosti AVIA. Na Slovensku holding nyní pracuje na záchraně tradičního podniku ZTS Metalurg v Dubnici nad Váhom.

O holdingu CZECHOSLOVAK GROUP

CZECHOSLOVAK GROUP (zkráceně CSG) je holding navazující na tradici československého průmyslu, který podporuje a dále rozvíjí aktivity tradičních českých a slovenských společností v oblasti obranné i civilní průmyslové produkce. Jeho portfolio zahrnuje výrobu a prodej vojenských a speciálních vozidel, terénních nákladních automobilů, zbraní a zbraňových systémů, munice, strojírenských produktů pro automobilový, železniční a letecký průmysl či brzdových systémů pro kolejová vozidla, stejně jako silniční dopravní a logistické služby. Skupina klade silný důraz na kvalitu svých produktů a služeb a na exportní aktivity. S produkty společností holdingu se lze setkat na všech kontinentech a počet jeho zákazníků se stále rozrůstá. Podniky holdingu CZECHOSLOVAK GROUP v roce 2016 zaměstnávaly více než 6000 osob a vygenerovaly tržby v hodnotě 15,4 mld. Kč.

O holdingu MSM GROUP

MSM GROUP je holding zastřešující dceřiné společnosti s portfoliem v segmentu obranného a civilního strojírenského průmyslu. Cílem skupiny je strategické vedení dceřiných společností k efektivnímu získávání zakázek v rámci své nabídky služeb. Společnosti ve skupině svým portfoliem pokrývají kompletní životní cyklus munice, vojenské kolové a pásové techniky a rádionavigační elektrotechniky. Činnosti zahrnují vývoj, konstrukci, výrobu, ale i následný servis, opravy, revize či modernizaci, včetně nabídky transferu příslušných technologií.

O společnosti IMK 14. Oktobar

IMK 14. Oktobar je tradiční srbská společnost, která se soustředila především na civilní program výroby stavebních a zemědělských strojů a také klasické třískové obrábění. Součástí portfolia je též obranný segment zaměřený na výrobu velkokalibrové munice. Společnost byla založena v  roce 1923 jako firma specializující se na opravy a výrobu vozidel. Někdejší významná srbská společnost se před dvěma lety dostala do konkurzu. V  současnosti má jen 150 zaměstnanců a 75 procent jejího obratu tvoří výroba pro obranný průmysl.

 

 

Tagy článku