HolidayTravelWatch: Pokyny a doporučení pro britské turisty při výběru letní dovolené

HolidayTravelWatch: Pokyny a doporučení pro britské turisty při výběru letní dovolené
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
10 / 07 / 2015, 15:15

Britský cestovatelský server HolidayTravelWatch vydal praktické pokyny, podle kterých mohou britští turisté posoudit, zda je jejich cílová destinace bezpečná.

Reaguje tak na dotazy po nedávném krvavém útoku na pláži v Tunisku, při kterém zahynulo 30 Britů. Turistům doporučuje pečlivě zvažovat možná rizika, včetně rizik teroristických útoků.

Pokyny jsme převzali ze serveru express.co.uk, který se odvolává na dvacetileté zkušenosti společnosti HolidayTravelWatch.

AKTUALIZOVÁNO: Britští turisté jsou varováni před nebezpečnými destinacemi. Je mezi nimi i Španělsko

Zde je deset tipů pro britské občany, jak letos vybrat bezpečnou dovolenou.

1. Využívejte všechny zdroje

Kromě katalogů cestovních kanceláří vyhledejte na webu lokální zpravodajství země, kterou chcete navštívit. Pokud nerozumíte místnímu jazyku, použijte překladač Google ;-) Při vyhledávání se pokuste najít odpovědi na otázky, jaká je celková bezpečnost v zemi, zmiňuje se místní tisk o jakýchkoliv rizicích? Je váš resort a blízké hotely bezpečný?

2. Nebojte se informovat

Využijte poradenství ministerstva zahraničních věcí, na jejich internetových stránkách získáte aktuální informace v oblasti bezpečnosti a ochrany v různých zemí po celém světě, stejně jako užitečné cestovní tipy. Sledujte nejen britské, ale i zahraniční televizní kanály, především ty, které jsou ve vámi vybrané zemi. Sledujte zkušenosti ostatních turistů na sociálních sítích, a co říkají o tamní bezpečnosti. Ptejte se i sami sebe, zda se v zemi budete cítit bezpečně.

3. Podnikněte virtuální cestu

Mapy Google jsou skvělý způsob, jak zjistit, co vás v zemi čeká, jak vypadá, aniž byste tam skutečně byli. Využijte možnosti virtuální procházky kolem hotelu nebo resortu, kde budete ubytováni. Nezapomeňte se při této procházce zaměřit na následující otázky. Je vámi vybraný hotel v solidním a bezpečném okolí? Jak vypadají ulice v okolí hotelu, existují potencionální únikové cesty? Vidíte na plážích bezpečnostní hlídky?

4. Ohodnoťte rizika

Zkuste ohodnotit dovolenkovou destinaci podle toho, jaká jsou rizika teroristických útoků, míry trestné činnosti, ochrany lidských práv. Tato stupnice vám pomůže získat celkový pohled na možná rizika. Použijte následující stupnici, ta je vytvořená podle vašeho osobního názoru nebo instinktu.
0 = žádné riziko
1 = velmi nízké riziko
2 = nízké riziko
3 = střední riziko
4 = vysoké riziko
5 = velmi vysoké riziko

5. Ověřte si případné obavy

Pokud máte obavy z možných rizik v konkrétní destinaci, která jste zjistili nebo vás varuje váš instinkt, obraťte se opět na ministerstvo zahraničních věcí, popište jim svoje obavy a připojte i důkazy, které jste zjistili při vašem hodnocení. Požádejte, aby ministerstvo odpovědělo konkrétně na vaše dotazy. Jakmile budete mít tyto informace, tak znovu přezkoumejte původní výsledky hledání a přizpůsobte je podle odpovědí, které jste obdrželi od ministerstva. Konečné rozhodnutí o zvolené destinaci je pouze vaše..

6. Bezpečnost na dovolené

Nyní, když jste provedli svoje vlastní posouzení rizik a rozhodli jste se při své volbě, je čas přejít k dalšímu kroku. A tím je aktuální posouzení bezpečnostní situace. HolidayTravelWatch radí minimálně jednou měsíčně a potom každý týden v posledním měsíci před odjezdem na dovolenou sledovat aktuální situaci v zemi. Objevilo se cokoliv, z čeho máte obavy? Ovlivňuje tato informace původní skóre rizika cesty?

7. Kontaktní telefonní čísla

Zkontrolujte, zda máte před cestou do zahraničí ve vašem mobilním telefonu uložena následující čísla:

  • tísňové volání - Evropská záchranná služba číslo 112
  • pokud jste mimo EU, pak najděte a uložte si číslo na místní policejní stanici a do vašeho hotelu
  • vyhledejte a uložte si telefonní čísla na britské velvyslanectví nebo konzulát v zemi, kterou máte navštívit.
  • telefonní číslo ministerstva zahraničních věcí.

8. Po příjezdu buďte pozorní

Prohlédněte si důkladně místo, kde budete ubytováni i jeho bezprostřední okolí. Zapamatujte si všechny únikové cesty, umístění bezpečnostních hlídek a kanceláří bezpečnostních služeb. Na pláži sledujte, jaká jsou přijata bezpečnostní opatření a jaké jsou možné únikové cesty.

9. Nouzová situace

První krok je vždy postupovat podle pokynů bezpečnostních orgánů. Použijte nouzové úniky, které vás dovedou co nejrychleji do bezpečí. Věci neberte sebou, nechte je na místě. Ukryjte se na bezpečném místě, mimo dosah oken, a pokud je to možné, zabarikádujte se v místnosti. Ujistěte se, že jste schopni reagovat na pokyny bezpečnostních orgánů nebo na vyhlášené poplachy – musíte zajistit „otevřené komunikační kanály“. Jakmile to bude bezpečné, informujte britské ministerstvo zahraničních věcí, velvyslanectví nebo konzulát a vysvětlete jim, k čemu a kde došlo a kde se nacházíte.

10. Podezřelé skutečnosti

Pokud jste svědkem jakékoliv podezřelé aktivity, oznamte to místní policii nebo britskému velvyslanectví nebo konzulátu. Nikdy neohrožujte vlastní bezpečnost tím, že se pokusíte sami zlikvidovat útočníka. Nikdy dát svou vlastní bezpečnost v ohrožení tím, že napadá jednotlivce sami.

Psali jsme také:

V Tunisku byl vyhlášen výjimečný stav

Britské tajné služby: "Je naprosté šílenství trávit dovolenou v severní Africe."

Stane se Tunisko "nebezpečnou" turistickou destinací?

Tagy článku