Hollande: Nemůžeme bránit těm, kdo prchají, aby nebyli přijati v Evropě

Hollande: Nemůžeme bránit těm, kdo prchají, aby nebyli přijati v Evropě
Popisek: Merkelová a Hollanda europoslanci grilovali
07 / 10 / 2015, 17:15

Podle německé kancléřky Angely Merkelové je možné řešit imigrační krizi mimo jiné klimatickou dohodou, francouzský prezident Francois Hollande zase poukázal na to, že EU je vázána při přijímání uprchlíků mezinárodními úmluvami. Oba dnes mimořádně vystoupili v Evropském parlamentu a europoslanci se do nich pustili.

Po 25 letech se nejvyšší představitelé Německa s Francií setkali společně na půdě Evropského parlamentu. Naposledy to bylo kvůli konci Studené války, dnes odpoledne kvůli uprchlíkům.

"Zpochybňování schengenského prostoru navracením hranic by byla tragická chyba. Je třeba řešit vnější hranice posílením ochrany států na okraji EU," prohlásil ve své úvodní řeči francouzský prezident.

Jak jeho projev, tak projev Angely Merkelové spustil vlnu kritiky. Podle britského politika a předsedy Strany nezávislosti Spojeného království, Nigela Farage, Evropa nefunguje. Proto prý nechápe proč je třeba "více Evropy", jak o tom hovořil francouzský prezident.

"Není to Evropa míru, ale rozdělení. Doufám, že Británie bude hlasovat pro konec projektu, který byl šlechetný, ale prohnil," uvedl Farage.

Podobně euroskeptický postoj logicky zazněl i z úst francouzské političky a předsedkyně Národní fronty Marine Le Pen, která prezidentovi připomněla, že má podle francouzské ústavy hájit suverenitu a zájmy Francie. Německo pak obvinila z ekonomické a sociální krize, ve které jsou podle ní některé země včetně její vlasti:

"Evropská unie by měla být o obraně bezpečnosti a naší identity a zastavení masové imigrace," řekla v závěru svého projevu Le Pen.

Její spolustraník, europoslanec Bruno Gollnish, zopakoval, že chybí respekt vůči národní identitě, kulturním a duchovním hodnotám, na kterých stojí evropská civilizace, ale už je teď je podle něj pro Evropu pozdě.

Podle Merkelové může krizi vyřešit i klimatická konference

V závěrečné řeči kancléřka Merkelová reagovala především na kritické příspěvky. Připomněla pozitiva nadcházející Světové klimatické konference, která se bude konat od konce listopadu do 11. prosince v Paříži a která podle ní může přispět k řešení současné imigrační krize. Lidé podle ní prchají ze svých zemí kvůli válkám, ale také kvůli chudobě a bídě.

"Chtěla bych poukázat na to, že EU má úspěchy - uspořádali jsme klimatickou konferenci… Dobrá klimatická dohoda může zabránit dalším krizím," prohlásila Merkelová.

Prezident Hollande na konci celého vystoupení shrnul důvody, proč se dnes s Merkelovou účastnil zasedání europarlamentu. Podle Hollanda společná snaha řešit krizi vychází z dlouhé historie světových válek a budování nové Evropy. Znovu zopakoval, že "potřebujeme více Evropy a varoval před nacionalismem a extrémismem.

"Nemůžeme bránit těm, kdo prchají, aby nebyli přijati v Evropské unii", vysvětlil s poukazem na mezinárodní dohody ve svém závěrečném projevu Hollande.

 

 

 

Tagy článku