Holýma rukama střelce s puškou nezastavíš (komentář Lumíra Němce)

Holýma rukama střelce s puškou nezastavíš (komentář Lumíra Němce)
07 / 09 / 2019, 12:00

V americkém Texasu začaly platit nové zákony o držení zbraní. Co nového přinášejí a mají nějaká úskalí?

V americkém Texasu začaly platit nové zákony o držení zbraní. Jedno z legislativních opatření například znemožňuje školským úředníkům omezit držení zbraní na školních pozemcích. Další zrušilo limit na počet školských maršálů, tedy ozbrojených bezpečnostních pracovníků. Majitelé zbraní se s nimi mohou nově vydat i do kostela a dalších míst, kde se vykonávají náboženské obřady. Podle texaské senátorky Donny Campbellové nemá smysl odzbrojovat ty hodné, protože pak nemohou zneškodnit ty zlé. Tato informace proběhla médii bez zvláštní pozornosti, přestože se jedná o dost zásadní krok ke zvýšení bezpečnosti proti aktivním střelcům.

Na druhou stranu není ani divu, že se touto informací média příliš nezabývají, protože to nekoresponduje s nastaveným trendem a tedy snahou o co největší omezování legálních zbraní. A tak veřejně přiznat, že nejlepší ochranou proti ozbrojeným zabijákům jsou lidé ozbrojení legální zbraní by nebylo vhodné. Přitom statistiky hovoří jasně.

Jacob Paulsen z ConcealedCarry.com provedl analýzu zpráv FBI vztahujících se k případům aktivních střelců v USA v letech 2000-2017. Z výsledků této analýzy vyplývá, že ozbrojení civilisté jsou úspěšní v 94% zásahů proti aktivním střelcům. Dále, že 98% útoků se odehrává na místech, kde nejsou povoleny nosit zbraně a střelec má tedy mnohem větší pravděpodobnost, že ho při jeho krvavém díle nebude nikdo rušit. Rozhodně raději zaútočí ve škole nebo v kostele, kde si je téměř jistý, že zbraň nebude mít nikdo, než na srazu amerických rančerů, kde bude mít pušku skoro každý. Ve zkoumaném období došlo k 282 vražedným incidentům a ozbrojení civilisté byli přítomni ve 33 případech. V 25 případech ozbrojení civilisté útočníka zastavili, v 6 případech pomohli snížit ztráty na životech a pouze ve dvou případech byli neúspěšní. K podobným výsledkům dospěla i FBI ve své zprávě, která by se dala shrnout slovy: „Lepší zbraň u sebe než policistu na telefonu“.

Z dat uvedených ve zprávě FBI vyplývá, že není vůbec důležité, jestli zákrok proti útočníkovi provede ozbrojený policista nebo ozbrojený civilista, ale je důležité splnění těchto tří předpokladů. Odhodlání proti útočníkovi zakročit, být na místě útoku a mít efektivní nástroj, kterým můžete útočníka zneškodnit. Právě třetí podmínka je v současné době těžko splnitelná zvláště při útocích ve školách nebo kostelích, kde je zakázáno nosit legální zbraně. I sebeodvážnější učitel nebo věřící odhodlaný chránit své blízké holýma rukama střelce s puškou nebo pistolí zastaví těžko.

Můžeme jenom doufat, že se tato informace dostane i k těm zákonodárcům, kteří umanutě volají po dalším omezení legálních zbraní v rámci boje proti terorismu. Snad se zamyslí a přehodnotí svoje stanoviska, protože jim dojde, že policie nikdy nemůže být všude a nejlepší ochrana proti zlým se zbraní jsou ti hodní se zbraní.

 

Autor: Lumír Němec

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.