Hon na čarodějnice: začíná druhý soud s Alenou Vitáskovou

Hon na čarodějnice: začíná druhý soud s Alenou Vitáskovou
Popisek: Alena Vitásková
14 / 08 / 2018, 10:00


Dnes před jihlavským okresním soudem začíná druhá kauza s Alenou Vitáskovou, bývalou předsedkyní Energetického regulačního úřadu. Předmětem jednání má být její obviněné z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci. Toho se měla Vitásková údajně dopustit tím, že neoprávněně jmenovala do funkce místopředsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou.

Alena Vitásková jmenovala Veseckou místopředsedkyní v listopadu 2014. Vesecká řídila sekci legislativně správní, tedy sekci složenou z právníků úřadu. Ještě v měsíci listopadu 2014 se začínala ozývat veřejnost, že Vesecká nesplňuje požadavky pro výkon funkce. Konkrétně jí měla chybět potřebná praxe v energetice. Na začátku června 2015 byla Vesecká v souvislosti s organizačními změnami převedena na jiný post. Vesecká již při svém nástupu deklarovala čestným prohlášením, že praxi v energetice splňuje a měla ji získat v advokacii.

psali jsme: Alena Vitásková: Chci zpět do vedení ERÚ

Vitásková byla z porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci obviněna v srpnu 2015. Měla způsobit státu škodu ve výši platu vyplaceného Vesecké. Orgány činné v trestním řízení dokonce kvůli této kauze provedly v květnu 2015 prohlídku prostor úřadu, když si přišly v hojném počtu několika desítek policistů pro jmenovací dekret Vesecké a podklady prokazující, zda Vesecká v úřadu skutečně odváděla práci. Přestože tyto důkazy našli, trestní stíhání Vitáskové pokračuje dál.

 

Autor: JUDr. Veronika Petrová

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace