Horáček proti Zemanovi nemá šanci. Chce se zřejmě jen zviditelnit

Horáček proti Zemanovi nemá šanci. Chce se zřejmě jen zviditelnit
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Miloš Zeman
21 / 10 / 2016, 13:00

Má ale reálnou šanci proti dlouholetému matadorovi české politiky uspět? Skoro žádnou. Známý textař a skladatel si zřejmě ukousl až moc velké sousto. Jednoduše proto, že nedorostl takového formátu, jaký Miloš Zeman i s jeho chybami představuje.

KOMENTÁŘ

Horáček je bezesporu výraznou tváří české hudební scény již od devadesátých let, nicméně pokud chce skutečně soupeřit se Zemanem o prezidentský stolec, musí mít také relevantní politické zkušenosti. A ty prostě nemá. Tedy kromě toho, že v roce 1989 v rámci své iniciativy Most spolu s Michaelem Kocábem prostředkoval jednání mezi Občanským fórem a tehdejší komunistickou mocí. 

Horáček navíc vždy odmítal členství v politické straně. Známý textař se tak nemůže na rozdíl od Zemana opřít o relevantní politický životopis, což je v klání o nejvyšší ústavní funkci závažný hendikep. Také nemá svůj věrný okruh příznivců, kteří by jej ve vhodnou chvíli veřejně podpořili.

Horáček se tak snaží možná jen zviditelnit, protože pokud je realistou, musí vědět, že jeho šance zvítězit je toliko mizivá, nebo se limitně blíží nule.

Jeho snažení však může skončit ještě dříve, než začalo. Podle české ústavy potřebuje minimálně padesát tisíc podpisů, aby byl zařazen jako relevantní kandidát do prezidentské volby.

Všechny trumfy v ruce tak drží současný prezident. Ten, kdo chce skutečně Zemana v příští prezidentské volbě porazit, musí být skutečně těžký kalibr. V současné době nikdo takový na české politické scéně není. A pokud se zhruba do roka neobjeví, pak Zeman na devadesát procent prezidentský úřad obhájí.

 

Tagy článku