Hořká dohra „Loupeže století“: Podezřelý žádá miliony jako odškodné za poškození pověsti a míří zpátky na Kubu. Pachatel nebyl usvědčen, peníze se nenašly

Hořká dohra „Loupeže století“: Podezřelý žádá miliony jako odškodné za poškození pověsti a míří zpátky na Kubu. Pachatel nebyl usvědčen, peníze se nenašly
22 / 10 / 2018, 14:00

Hořkou pachuť má konec příběhu tzv. loupeže století, při které tři maskovaní muži s maketami samopalů ukradli z přepadeného vozu 154 milionů korun. Ve vězení není nikdo a peníze se nenašly.

Jeden ze zadržených (a později propuštěný) Antonín Saleta nyní požaduje odškodné za své stíhání. To mu soud Prahy 2, který skončil před pár dny (19. 10. 2018), sice nedal, ale odpustil mu soudní výlohy. Saleta se však chce ještě odvolat.

Policie přitom byla pevně přesvědčena, že Antonín Saleta, někdejší dispečer bezpečnostní agentury G4S, má v tzv. „loupeži století“ prsty a mohl být dokonce jejím organizátorem.

Bývalý voják a policista Saleta před přepadením vozu se 154 miliony Kč na pražské Evropské třídě roku 2002 pracoval v agentuře G4S jen několik měsíců. Krátce po loupeži začal utrácet velké částky peněz, poté dal výpověď a zmizel i s rodinou na Kubu. Na základě mezinárodního zatykače byl dopaden ve Venezuele v roce 2010.

Saleta byl z celého gangu podezřelého z loupěže, zdaleka nejchytřejší. Jeho otec pracoval v diplomatických službách. Saleta hovoří plynně anglicky, španělsky, rusky a srbochorvatsky.

Policie byla přesvědčena, že Saleta před loupeží na poslední chvíli vyměnil řidiče vozu a prozradil lupičům kódy ke dveřím vozu, za nimiž byly pytle s penězi. Nový řidič byl údajně vybrán tak, že Saleta odhadl, že nebude klást lupičům odpor. Vozidlo s penězi navíc nemělo doprovod, což podle zákona mělo mít.

psali jsme: Chtěli se prokopat do trezoru banky, místo toho skončili v její kuchyni

Soupeř na Evropské třídě proběhla hladce, nepadl při ní jediný výstřel, ostatně lupiči byli vyzbrojeni jen maketami zbraní. Řidiče na místě vysadili a odjeli do bezpečí, kde vyložili peníze.

Členové gangu byli po dopadení nejprve odsouzeni (Saleta dostal 9 let), ale pak osvobozeni pro nedostatek důkazů. Toto kolečko se opakovalo dokonce dvakrát. Oficiálně tak není dodnes jasné, kdo vlastně peníze ukradl.

Mnozí tak považovali nynější Saletovu žádost o odškodné za nehoráznost (chtěl skoro tři miliony Kč). Faktem však zůstává, že nebýt toho, že Saleta podal žádost pozdě (kvůli průtahům ve Venezuele ne vlastní vinou), měl by na odškodné nárok.

Z loupeže století byli kromě Salety obviněni další tři lidé: František Hajna, který byl dopaden krátce po Saletovi v roce 2010 v Dominikánské republice. Původně dostal 10 let, ale pak byl pro nedostatek důkazů propuštěn (v jeho neprospěch svědčila pouze pachová stopa, která je jen podpůrným důkazem) a před třemi lety dokonce vysoudil jako odškodné 255 tisíc Kč (chtěl dva miliony).

Další z obviněných byli dva členové tzv. Berdychova gangu bývalí elitní policisté Tomáš Půta a Maroš Šulej, kteří v převleku za policisty přepadávali auta s penězi, mučili a vydírali podnikatele a podobně.

psali jsme: Vraždící manželé Janákovi: Doživotní trest za zastřelení sběratele známek u kukuřičného pole a plánování dalších vražd. Spoušť stiskla ona

Tomáš Půta a Maroš Šulej byli zatčeni roku 2006 irskou policií v Dublinu, kam utekli krátce po tzv. „Loupeži století“. Oba svou účast na loupeži popírali. Půta dostal nejprve 12 let, ale pak byl také osvobozen pro nedostatek důkazů, Šuleje pustili rovnou.

Žádost bývalého dispečera Antnonína Salety je zřejmě poslední ozvěnou na kauzou, označovanou jako „Loupež století“. Překonala ji však loupež z roku 2007, když z trezoru agentury G4S ukradl její zaměstnanec František Procházka půl miliardy korun. Tento údajný pachatel je dosud nezvěstný. Podle nepotvrzených informací se skrýval na Kubě. Není známo, zda se zná s Antonínem Saletou, který se ve stejnou dobu skrýval také tam. 

 

Autor: Ondřej Höppner

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace