Horko nad Kašmírem. Jaderné mocnosti Indie a Pákistán stále silněji řinčí zbraněmi

Horko nad Kašmírem. Jaderné mocnosti Indie a Pákistán stále silněji řinčí zbraněmi
Autor fotografie: flickr.com (public domain)
28 / 02 / 2019, 09:00

Kašmír je trvale sporným bodem mezi Indií a Pákistánem a napětí nad ním vzrůstá poté, co Pákistán sestřelil dvě indické stíhačky.

KOMENTÁŘ

Nad Kašmírem je v posledních dnech pořádně horká půda. Pákistán sestřelil dvě indické stíhačky, protože ty měly narušit jeho vzdušný prostor. Indické stíhačky předtím provedly vzdušný útok na tábor džihádistů nad tou částí území Kašmíru, které kontroluje Pákistán. Indie pak ve středu sestřelila pákistánskou F-16, která měla údajně zas narušit indický vzdušný prostor a jejíž pilot se katapultoval.

Naplno se tak znovu rozhořel dlouhodobý (a zatím nevyřešený) územní spor o historické území v Himaláji, které sice spravuje Indie a Pákistán, nicméně obě země si činí nárok na plnou svrchovanost Kašmíru. Do sporu pak ještě částečně promlouvá Čína, která spravuje minoritní část tohoto území. Hlavní dva aktéři sporu jsou však jasní.

Napětí se nejprve vyhrotilo poté, co v únoru provedl útok sebevražedný atentátník na indický vojenský konvoj, při němž zemřelo nejméně 40 vojáků. Tyto střety nejsou ničím novým a v Kašmíru umírají vojáci té či oné strany v menších incidentech. A následoval již zmiňovaný incident, který přilil další olej do ohně.

Musíme si však v doutnajícím konfliktu o himalájské území uvědomit závažný fakt, že obě země - Pákistán i Indie- jsou jadernými mocnostmi. To samozřejmě na druhé straně dodává sporu obzvlášť na závažnosti. Navíc v momentě, kdy dochází k sestřelování stíhaček, končí ,,legrace", a pověstný pohár tak může v mžiku přerůst v daleko větší konflikt. Jinak se totiž může stát, že se v krajním případě přejde od sestřelování stíhaček k řinčení jinými zbraněmi - jadernými. Je nutné tak především zchladit horké hlavy a snažit se dělat vše pro to, aby napětí dále neeskalovalo, protože jak se zdá, územní spor o Kašmír nemá zatím trvalé řešení.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace