Horkovzdušný balon, který se zřítil v Texasu, pocházel z ČR

Horkovzdušný balon, který se zřítil v Texasu, pocházel z ČR
Popisek: Ilustrační foto
01 / 08 / 2016, 12:30

Horkovzdušný balon, při jehož sobotním pádu zahynulo v Texasu 16 lidí, pocházel od českého výrobce.

Austin (USA) - Informují o tom americká média, která se odvolávají na vyšetřovatele. Ti se zatím snaží objasnit příčinu neštěstí. Vyšetřování jedné z nejtragičtějších nehod svého druhu potvrdilo, že jedna z částí letícího stroje zasáhla dráty elektrického vedení.

Člen vedení Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) Robert Sumwalt na tiskové konferenci uvedl, že balon pocházel od české firmy Kubíček a měl čtyři palivové lahve a tři hořáky. Společnost podle svých internetových stránek vyrábí balony téměř 30 let.

Vyšetřovatelé nyní zjišťují, zda mohla pád zapříčinit lidská chyba, technická závada či povětrnostní podmínky. "Existuje fyzický důkaz, že balon zasáhl dráty, nikoli stožár," potvrdil Sumwalt dřívější tvrzení některých svědků. Zda se balon skutečně vznítil, jak tvrdí jedna svědkyně, zatím úřady nepotvrdily.

Vyšetřovacímu týmu se podle něho na místě podařilo shromáždit 14 mobilních telefonů či jiných elektronických zařízení, která chtějí prozkoumat a objevit případný záznam letu, jenž by pomohl zjistit příčinu havárie.

K pádu došlo u města Lockhart, vzdáleného asi 45 kilometrů jižně od Austinu. Balon se zřítil do zemědělské oblasti na místní pole, podél něhož vedou dráty velmi vysokého napětí.

Balon provozovala společnost Heart of Texas Hot Air Balloon Rides a jeho devětačtyřicetiletý pilot byl podle svého kolegy citovaného agenturou AP velmi zkušený.

Podle americké balonové asociace jde o vůbec nejtragičtější zaznamenanou nehodu svého druhu na západní polokouli. V celosvětovém měřítku byl poslední nehodou s ještě větším počtem obětí pád balonu v egyptském Luxoru, kde přišlo o život 19 lidí.

Tagy článku