Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační fotografie
Fentanyl, který se začíná užívat už i v ČR, devastuje v posledních letech populaci Spojených států nebývalým tempem. Její vliv na zemi označil prezident Biden za národní tragédii a syntetická droga už si vybírá své oběti i v původních obyvatelích USA – Indiánech. Jak ale vzešlo ze statistik, situace u Indiánů je v porovnání s ostatními menšinami alarmující.
Podle analýzy Jihovýchodního kmenového epidemiologického centra (Southwest Tribal Epidemiology Center) jsou výsledky alarmující. Úmrtí na předávkování opiáty u původních obyvatel Ameriky se už dokonce dostalo výrazně nad celostátní průměr z 1,2 na 100 000 v roce 2013 na 33,6 na 100 000 v roce 2021 a situace se nadále zhoršuje.
Viník v zahraničí?
Demokratický prezident Joe Biden schytává kritiku zejména od republikánů. K jestřábům patří i bývalá guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová. Ta se v létě vyjádřila, že by přerušila veškerý americký obchod s Čínou v hodnotě více než 750 miliard dolarů ročně, dokud Peking nepřestane vyvážet fentanyl, resp. vyrábět chemické prekurzory používaných k jeho výrobě.
Biden se skutečně koncem listopadu dohodl se svým čínským protějškem Si Ťin Pingem na tom, že Čína omezí výrobu tohoto opiátu. A následně pak v prosinci prezidentova administrativa oznámila vznik nové finanční úderné jednotky, která má omezit tento smrtící obchod. Ale výsledky jsou zatím minimální. Fentanylová krize je neutuchajícím tématem mezi dalšími republikánskými prezidentskými kandidáty, z nichž několik navrhlo použití vojenské síly proti drogovým kartelům v Mexiku, ba dokonce popravy podezřelých pašeráků drog, kteří překračují jižní hranici země. Také bývalý prezident Donald Trump slibuje, že po návratu do Bílého domu s kartely zatočí.
Nicméně mnoho indiánských náčelníků, jejichž kmeny jsou nyní syntetickou drogou decimovány, podobně jako ohnivou vodou v 19. století, tvrdí, že epidemii nelze zastavit pouze vojenskými prostředky. Náčelníci kandidátům na prezidenta radí, aby namísto toho, aby se zaměřovali na militarizaci hranice, ať raději zkoumají sociální faktory, které fentanylovou krizi řídí, včetně nezaměstnanosti, bezdomovectví a nedostatku zdrojů duševního zdraví.
Původní obyvatele Ameriky trápí enormně nedostatek lékařské péče a v případě zdravotních problémů, mnohdy triviálních, užívají léky na tlumení bolesti jako Oxycontin a další návykové opioidy, z nichž není k fentanylu daleko. Ruku v ruce s tím jde i míra chudoby. Ta vyskočila z 24,3 % v roce 2021 na 25 % v roce 2022, podle údajů úřadu Census Bureau jsou čísla jsou ještě horší v rezervacích, kde míra chudoby dosahuje 29,4 % ve srovnání s celostátním průměrem USA 15,3 %. Granty na léčbu závislostí pokrývají poptávku mezi Indiány ani ne z poloviny.
Každých 5 minut
Podle statistik každých pět minut umírá na předávkování syntetickými drogami jeden Američan, jen loni to bylo okolo 80 tisíc lidí v USA. Situace je zvlášť vážná v bezdomoveckých komunitách. Kupř. jen v Kalifornii žije na ulici už přes 170 tisíc lidí. Jejich počet se zvyšuje, a to paradoxně i přes to, že místní úřady investují na pomoc s bezdomoveckou krizí miliardy dolarů. Droga už si vybrala i několik obětí v České republice, přestože se zatím neprokázal výskyt.
Autor: Martina Sladká