Hotel Marriott odmítl hostit konferenci Ujgurů a má se omlouvat - jiné soukromé společnosti si ale svá pravidla určovat mohou

Hotel Marriott odmítl hostit konferenci Ujgurů a má se omlouvat - jiné soukromé společnosti si ale svá pravidla určovat mohou
Autor fotografie: Prague Marriott Hotel
22 / 11 / 2021, 11:00

Před dvěma týdny proběhla v Praze konference a valné shromáždění Světového ujgurského kongresu. Ujgurové, asi jedenáctimilionové turkické etnikum čínské provincie Sin-ťiang, vyznávají převážně islám a čelí v posledních letech sílícím represím ze strany Čínské lidové republiky. V lágrech je v současnosti internováno podle odhadů na milionů Ujgurů. V Praze si volili svou exilovou vládu. Konference měla podle prvotního jednání proběhnout v hotelu Marriott. Ten se ovšem rozhodl prostory neposkytnout s odkazem na politickou neutralitu. Bez ohledu na další vývoj jde o zajímavou situaci.

Konferenci se dostalo podpory a záštity primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a konala se v hotelu Grandior. Věnovala se zkušenostem obětí čínských represí, otázce možného stíhání pachatelů a politickému přístupu k situaci. Mezi dalšími na konferenci vystoupil také senátor Pavel Fischer. Primátor Hřib připomněl kauzu ukončení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem poté, kdy chtěli zástupci českého hlavního města vyškrtnout větu o tom, že Praha uznává politiku "jedné Číny". Kromě průběhu konference a výsledku volby valného shromáždění jsou zajímavé také zákulisní souvislosti.

Podle ČTK byl Světový ujgurský kongres "pobouřen" jednáním pražského hotelu Marriott a odmítnutí prostor pro uspořádání konference označil za důkaz čínského vlivu. Hotel Marriott se zástupci kongresu telefonicky omluvil. Došlo k tomu po vyjádření mluvčí světové sítě hotelů, která popřela, že by pořádání takové konference mohlo porušit politiku politické neutrality. "Pracujeme s hotelovým týmem na poskytnutí dodatečného školení a vzdělání v našich dlouhodobých postupech inkluze," citovala mluvčí ČTK. Světový ujgurský kongres očekává oficiální omluvu.

Čína konání konference odsoudila jako projev separatistických aktivit a sobě vlastním slovníkem popřela jak rozsah, tak účel represí. Podle ČLR jde o boj proti terorismu, separatismu a extremismu, a samozřejmě přišlo i varování ohledně "rozvoje čínsko-českých vztahů." České Ministerstvo zahraniční věcí konání konference nepodpořilo a neúčastnilo se jí.

Marriott provozuje jen v ČLR na čtyři stovky hotelů, hodlá na tamním trhu expandovat, a teoreticky by tedy celá síť mohla mít čitelné důvody, proč neprovokovat nějakou odvetu ze strany čínských úřadů. Podle vyjádření ředitele marketingu pražského hotelu Štěpána Malého je ale v Marriott International každý srdečně vítán, ze situace se poučili, a v tomto duchu také zazněla omluva zástupci kongresu. Pokud nebylo rozhodnutí pražského vedení hotelu v souladu s politikou mezinárodní sítě vůči zákazníkům, je zřejmě omluva na místě. Ze zcela obecného hlediska ale nemůže existovat nárok kohokoli na pronájem prostor v hotelu podle vlastní volby, a bez ohledu na postoj provozovatele.

Když sociální sítě cenzurují obsah a odstraňují příspěvky, které porušují jimi vágně definovaná "pravidla komunity", dostává se jim obratem zastání, že si jako soukromý provozovatel mohou nastavit pravidla, jaká chtějí, a komu se jejich pravidla nelíbí, nemusí jejich služeb využívat. Jinými slovy že je zbytečné být těmito pravidly "pobouřen". Diskuse na toto téma nekončí a těžko kdy skončí nějakou obecnou shodou. Nicméně situace pražského Marriottu odmítajícího hostit Světový ujgurský kongres je celkem analogická.

Proč mohou banky odmítat úvěrování společností, které podle názoru bank nedostatečně snižují svou uhlíkovou stopu, ale pražský hotel nemůže odmítnout konání politické konference, a musí se za to omluvit, a podstoupit inkluzívní školení? A podstupoval by inkluzívní školení i v případě, že by odmítl hostit kongres čínských komunistů? A proč se kritika snáší na hotel, zatímco Ministerstvo zahraničních věcí akci označilo za soukromou a dalo od ní ruce pryč?

Tagy článku

-->