Hotspoty ani ochrana vnějších hranic EU stále nefungují, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec

Hotspoty ani ochrana vnějších hranic EU stále nefungují, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec
18 / 01 / 2016, 05:15

Ale Evropa nám mezitím prý "zhnědla".

Ministr Chovanec  nedělních Otázkách Václava Moravce uvedl, že tzv. hotspoty stále nefungují a že není ani zajištěna vnější ochrana schengenského prostoru. Podle něj ani Řecko ani Itálie nechtějí plnit své závazky a uvedl: „Dám vám příklad od jednoho našeho policisty ve Slovinsku. Ve Slovinsku zadrželi Iráčana, měl u sebe irácký pas, ale zároveň měl u sebe papír z Řecka, kde měl uvedeno, že je Syřan. My jsme se ho ptali, jak je to možné. On nám prozradil, že po něm ten pas v Řecku ani nechtěli. To musí skončit."

Přitom už před měsícem zveřejnil jeho resort "Společný dopis francouzského a německého ministra vnitra z 3. prosince 2015 (shrnutí)", psali jsme v článku "EU má vážný bezpečnostní problém. Přiznali to ministři vnitra Francie a Německa."

Nálada v EU se ale podle něj mění, takže ministr věří, že se změní i celková situace. Hotspoty musí podle Řecka fungovat jako detenční zařízení. Ten, kdo nebude zaregistrován, nesmí být ze zařízení puštěn.

Uprchlíci se odmítají registrovat a bez postihu se hrnou dál do Evropy.

Také zopakoval svá dřívější slova, že se "prokázalo, že prosazování trvalého přerozdělovacího mechanismu na základě kvót je totální nesmysl. A dnes už si to uvědomují i ti politici, kteří ještě před časem kritizovali Česko za to, že dodržuje zákon."

„Pokud to (uprchlickou krizi, pozn. redakce) nevyřešíme standardní demokratickou cestou, tak nám Evropa zhnědne,“ varoval ministr Chovanec; na to reagoval moderátor Václav Moravec „No, jestli už nezhnědla, nebo nehnědne."

„Uprchlíky je třeba zadržet a pokud bude rozhodnuto, že nedostanou azyl, měli bychom je letecky vrátit domů.“ Migranti musí vědět, že do Evropy, do EU, existuje jediná legální cesta, a to přes zastupitelský úřad evropské země v jejich zemi, uvedl k celému problému Milan Chovanec.

Nefunkční hotspoty, nefunkční ochrana vnějších hranic EU, uprchlíci se hrnou bez kontroly dál do Německa, Švédska, Holandska a Velké Británie, bez postihu, bez trestu. Úředníci je prosí a přesvědčují.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.