Houfnice Samsung Techwin K9 Thunder pro Indii

Houfnice Samsung Techwin K9 Thunder pro Indii
Autor fotografie: "K-9thunder" by ???, ?????? (Defense Citizen Network) - http://dcn.or.kr/?_filter=search&mid=d5&search_target=title&search_keyword=%EC%9E%90%EC%A3%BC%ED%8F%AC&document_srl=31320. Licensed under CC BY-SA 2.0 kr via Commons|Popisek: Houfnice Samsung Techwin K9 Thunder
11 / 10 / 2015, 07:00

Indické ministerstvo obrany zařadilo do užšího výběru na houfnici pro indickou armádu korejský Samsung Techwin K9 Thunder s dělem ráže 155 mm. V tendru v hodnotě 800 miliónů USD by mělo být vysoutěženo celkem 100 houfnic.

Oficiální zdroje uvedly, že selekce na přelomu září následovala poušní a vysokohorské zkoušky na přelomu let 2013 a 2014, kdy korejský stroj porazil svou ruskou konkurenci MSTA - SP ( 2S19 ), kdy je dělo ráže 155 mm usazeno na šasi tanku T-72. Podle indických důstojníků překonala K9 ruskou techniku svou provozní mobilitou, rychlostí, přesností  a celkovou rychlostí palby.

2?19 «????-?»

Ministerstvo obrany nyní očekává, že k zahájení jednání s jihokorejskou vládou dojde v roce 2016, aby Samsung Techwin mohl začít dodávat kity svému lokálnímu partnerovi, firmě Larsen & Toubro, která bude provádět finální montáž ve svém zařízení v Pune.

Houfnice od Samsungu si již prošla i bojem a to během bombardování Yeonpyeongu 23. listopadu 2010, kdy se šest jihokorejských houfnic se ocitlo pod nečekaným útokem severokorejského dělostřelectva. Z houfnic byly schopny odpovídat palbou jen 3, ostatní byly poškozeny. Houfnice střílely s kadencí jeden výstřel během minuty a půl, vojáci totiž museli munici přenášet pod palbou nepřítele a nabíjet ručně.

Indická verze houfnice se jmenuje K9 VAJRA-T a je uzpůsobena pro boj v pouštních krajinách na hranicích s Pakistánem.

 Zdroj: IHS Jane´s, Wikipedie

 

 

Tagy článku