HPE vyvinula počítač schopný zpracovat nejvíce dat na světě

HPE vyvinula počítač schopný zpracovat nejvíce dat na světě
Autor fotografie: HPE|Popisek: The Machine
18 / 05 / 2017, 05:30

Americká počítačová společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE) v úterý představila prototyp počítače, který dokáže zpracovat větší množství dat než jakékoli jiné počítačové zařízení na světě. Prototyp má paměťovou kapacitu 160 terabytů a je schopen zpracovat pětinásobek informací obsažených ve všech knihách knihovny amerického Kongresu, uvedla agentura Reuters.

Prototyp je nejnovějším produktem výzkumného a vývojového projektu HPE pod názvem The Machine (Stroj). Jeho záměrem je vyvíjet supervýkonné počítače nikoli z tradičního hlediska rychlosti procesorů, ale na základě kapacity paměti.

HPE chce být lídrem v počítačové technologii v době, kdy na počítače kladou stále větší nároky obrovské soubory dat v rámci trendu "big data" čili velkých dat. "Potřebujeme počítače stavěné pro éru velkých dat," uvedla ve zprávě firmy její šéfka Meg Whitmanová.

Rozsáhlá datová centra, která sestavují do sítí řadu počítačů, aby získala dostatečnou výpočetní kapacitu, podle hlavního architekta Hewlett Packard Labs Kirka Bresnikera ale nedokážou data efektivně přenášet. To podle něj znamená, že model jediného počítače by jednou mohl konkurovat infrastrukturám firem jako Amazon, které využívají cloudové systémy, tedy sítě vzdálených počítačových serverů. Vědci z oboru informatiky ani počítačové odvětví se zatím neshodují na tom, který systém bude zákazníkům sloužit lépe, uvedl Reuters.

HPE očekává, že paměťová kapacita jejího vlastního modelu jediného počítače se bude během doby zvyšovat. Dnešní prototyp má sice do komerčního využiti stále daleko, HPE už ale některé technologie vyvinuté v rámci tohoto programu uvádí na trh.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace