Hradba 2016 - největší cvičení Aktivních záloh. Mezi scénáře patří i teroristický útok nebo migrační krize

Hradba 2016 - největší cvičení Aktivních záloh. Mezi scénáře patří i teroristický útok nebo migrační krize
Autor fotografie: AVIS MO, Vladimír Marek|Popisek: Obrněný transportér průzkumný BRDM-2rch
26 / 02 / 2016, 16:15

Cvičení začíná na Libavé 3. března a zapojí se do něj více jak 1 100 příslušníků Aktivních záloh z celé České republiky. Svým rozsahem půjde o největší manévry záložáků za dobu jejich existence.

Cílem cvičení je prověřit připravenost záložáků plnit úkoly při operačním nasazení třeba s policí, při střežení objektů důležitých pro obranu státu a při ochraně úseků státních hranic. Součástí bude také vševojsková příprava - tedy topografická, střelecká, chemická, zdravotní, taktická a ženijní. Zdroj: natoaktual.cz

Kolabující Evropa může ohrozit i existenci NATO“, i to zaznělo na konferenci Aktivní záloha ozbrojených sil ČR – Výzvy a příležitosti".

Při sestavování manévrů armáda vycházela především ze současných bezpečnostních hrozeb, včetně migrační krize nebo hrozby teroristického útoku.

„Nová struktura jednotek aktivních záloh zohledňuje rostoucí závislost armády na schopnostech vycvičených záloh. Aktivní záloha bude v době míru v podstatě jediným zdrojem doplnění připraveným personálem,“ uvedl už dříve náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Aktivní zálohy mají momentálně 1 257 příslušníků, tabulkové počty jsou tedy naplněny na pouhých 51 procent. Armáda každý rok počítá s náborem tří až čtyř záložáků, přičemž svou roli bude mít i větší zapojení vojáků odcházejících do civilu. Postupně chce mít velení armády k dispozici až 5 tisíc záložáků.

Poslankyně Jana Černochová: „Mám zájem na tom, aby byla ČR silnější a připravenější na bouři, která může přijít.“

V roce 2025 by tak mělo podle plánů v ČR působit 59 jednotek Aktivních záloh místo stávajících 22 (2 478 záložáků by spadalo pod Krajská vojenská velitelství a 2 522 pod bojové a podpůrné útvary). Armáda chce do záloh poptávat především střelce, řidiče, operátory, velitele družstev, ale zájem má též o některé specialisty, zejména o lékaře, IT odborníky či právníky.

Příslušníci Aktivních záloh by mohli být nasazeni i v ČR po boku profesionálních vojáků k plnění úkolů Policie ČR, střežení objektů důležitých pro obranu státu a další infrastruktury, či jako dosud k záchranným a likvidačním pracím.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace