Hradba startuje hned po velikonocích

Hradba startuje hned po velikonocích
Autor fotografie: archiv Petra Blahuše
29 / 03 / 2018, 11:30

V úterý 3. dubna 2018 začíná společné cvičení Policie České republiky a jednotek Aktivních záloh Armády České republiky. Největší letošní manévry pod označením Hradba 2018 potrvají do 30. dubna 2018 a cvičit se bude probíhat ve vojenských újezdech Hradiště a Libavá, v prostorech 21. základny taktického letectva Čáslav a také na schválených místech civilního sektoru.

Na výcvik bude povoláno do 1 400 záložníků ze 14 pěších rot Aktivních záloh (AZ) při krajských vojenských velitelstvích a strážní roty AZ vzdušných sil. Cílem cvičení je příprava vojáků AZ k plnění úkolů při operačním nasazení a k vyčlenění sil a prostředků pro plnění úkolů Policie České republiky. Cvičení rovněž prověří vojáky při střežení objektů důležitých pro obranu státu, tzv. ODOS a při ochraně úseků státních hranic. Současně budou cvičit tři až čtyři jednotky, které se budou střídat v desetidenních blocích.

psali jsme: Česko má jen aktivní zálohy, nic jiného!

„Připravenost příslušníků aktivní zálohy k operačnímu nasazení je jedna z hlavních priorit Armády České republiky. Záložníci budou využíváni k doplnění mírové nenaplněnosti armády pro plnění úkolů na území státu i mimo něj,“ zdůraznil náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

Ve spolupráci s Policií České republiky budou vojáci působit ve společných hlídkách ve městech, při patrolování v příhraničních oblastech a dále při střežení objektů důležitých pro obranu státu v celkem osmi krajích.

„Během cvičení bude simulována situace, která fakticky nastala po teroristických útocích v některých členských státech Evropské unie na jaře 2016, kdy vláda ČR povolala v souladu se zákonem o Policii ČR vojáky v činné službě k plnění úkolů policie. V tomto případě sice budou vojáci ve zbrani cvičit ve společných hlídkách s příslušníky Policie ČR, nicméně nebudou označeni rukávovou páskou „POLICIE“ a nebudou disponovat kompetencemi policisty. Využití aktivní zálohy ve společných hlídkách je v praxi spojeno s řadou změn ve velení, spojení, instruktážích a dalších logistických záležitostech a je velmi žádoucí si je procvičit. Cvičení však v žádném případě nereaguje na změnu bezpečnostní situace v ČR,“ uvedl první náměstek policejního prezidenta brigádní generál Martin Vondrášek

psali jsme: Armáda chce zdvojnásobit počet Aktivních záloh. Dostanou útočné pušky Bren

„Cvičení bude provedeno jako kontrola sladěnosti jednotek. Vojáci procvičí zaujetí, vybudování, střežení a opuštění ODOS, dále plnění úkolů posílení Policie České republiky. Námět vychází z prostředí rozvinutých ekonomik tzv. SKOLKAN, je zaměřen na současné bezpečnostní hrozby, včetně migrační krize nebo hrozby terorismu,“ přiblížil průběh Hradby náčelník štábu Pozemních sil AČR a zároveň zástupce řídícího cvičení plukovník Antonín Genser.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace