Hraje Babiš s kartou předčasných voleb?

Hraje Babiš s kartou předčasných voleb?
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Andrej Babiš
20 / 03 / 2017, 19:30

Vydrží vláda až do podzimu? Takovou otázku si musí pozorovatel naší politické scény klást, když vidí současné velmi napjaté vztahy v koalici.

ČSSD a lidovci tlačí ministra financí k tomu, aby do konce dubna věrohodně vysvětlil, kde vzal peníze na nákup dluhopisů, které získal od své firmy Agrofert. To však v konečném důsledku může být Babišova výhoda. Pragmaticky uvažující ministr financí může záměrně tlačit premiéra Bohuslava Sobotku k tomu, aby jej za neuspokojivé vysvětlení kauzy odvolal. To by znamenalo okamžitý pád vlády, vypsání předčasných voleb a jasné vítězství Andreje Babiše a jeho hnutí, jehož popularita se pohybuje okolo 30%. To na podzim nemusí automaticky platit.

Proto by pro Babiše bylo výhodné sám sebe vmanévrovat do situace, aby jej Sobotka odvolal. Jenže zde je ,,menší" háček. Sobotka, i když není politicky prozíravým lídrem, není tak naivní, aby umetl Babišovi cestičku k moci. ČSSD se pohybuje v průzkumech někde kolem 15% s ne příliš dobrou další perspektivou. Pravděpodobnější varianta dalšího vývoje bude ta, že i když se ministr financí dostane se svou kauzou až na úplnou hranu, vláda svůj mandát do podzimních parlamentních voleb dokončí.

Nicméně Babiš jako velký pragmatik ví, že kdyby se konaly volby nyní, tak by je s velkým přehledem vyhrál, což za půl roku nemusí zdaleka platit. Hnutí může ztratit drive a hlavně: celá politická scéna netrpělivě čeká na rozhodnutí OLAFu (Evropského úřadu proti podvodům) ohledně kauzy Čapího hnízda, kde mohly být zneužity evropské dotace jednou z firem spadající pod Agrofert, jež na ně údajně neměla mít nárok. Rozhodnutí má padnout právě v době, kdy bude kulminovat předvolební kampaň.

Pokud by se OLAF vyjádřil, že dotace byla zneužita, znamenalo by to velkou ránu Babišovým ambicím stát se premiérem a zřejmě větší ,,odpočet" volebních preferencí. Ale nepředbíhejme. Na každý pád bude kampaň do těchto voleb ještě velmi zajímavá.

 

psali jsme:

ANO rozšířilo pravomoci svého předsedy. Ale proč, když Babiš je vlastně ANO?

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace