Hrátky s čertem – Nancy Pelosiová přistála na Tchaj-wanu, Čína chřestí zbraněmi

Hrátky s čertem – Nancy Pelosiová přistála na Tchaj-wanu, Čína chřestí zbraněmi
Autor fotografie: William Ide, Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Čínské tanky Typu 99A na vojenské přehlídce (ilustrační obrázek)
02 / 08 / 2022, 17:00

Nancy Pelosiová, předsedkyně Sněmovny reprezentantů, nakonec realizuje návštěvu Tchaj-wanu, což silně znepokojuje Čínu, jež hrozí protireakcí.

Minimálně 4 čínské stíhačky J-16 (derivát Su-27) létají blízko Tchaj-wanu před návštěvou Nancy Pelosiové v Tchaj-peji a ve Washington se připravují na potenciální provokační reakci. Peking varuje, že ,,nebude nečinně sedět" Tchajwanská armáda minulý týden provedla obojživelné vyloďovací cvičení Han Kuang, které simuluje čínskou invazi na ostrov.

Podle tchajwanského představitele informovaného o vývoji, chce Čína připomenout Tchaj-peji, že čínské letectvo by mohlo dosáhnout ostrov během několika minut. Vojenské jednotky v podřízenosti Jižního velitelství Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA – PLA), které má na starosti Jihočínské moře a některé další úkoly související s Tchaj-wanem, byly uvedeny do stavu vysoké bojové pohotovosti. Toto potvrzují i vojenští představitelé dvou sousedních zemí. Tyto kroky nastaly, když se Tchaj-wan a USA připravovaly na potenciální reakci Pekingu, který opakovaně varoval, že PLA „nebude nečinně přihlížet“, pokud by Pelosiová navštívila Tchaj-wan v rámci širší cesty do Asie, která začala v Singapuru v pondělí.

Peking si nárokuje Tchaj-wan jako součást svého suverénního území. Čína také oznámila další sérii válečných her v Jihočínském moři, které mají trvat od úterního rána do sobotní noci v rámci různých cvičení. Vnitrostátní letecká doprava ve Fujianu, čínské provincii nejblíže Tchaj-wanu, byla v úterý zrušena, což je znamení, že vzdušný prostor by mohl být uvolněn pro vojenské potřeby. Tchaj-wan nebyl zmíněn v oficiálním itineráři Pelosiové, který zahrnuje také Japonsko, Jižní Koreu a Malajsii, ale lidé obeznámení s touto záležitostí potvrdili, že se setká s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen ve středu.

Pelosiová, dlouholetá kritička Číny, zejména kvůli porušování  lidských práv, by se tak stala první předsedkyní Sněmovny reprezentantů USA, která navštívila Tchaj-wan po 25 letech. „Rozsáhlá čínská cvičení kolem Tchaj-wanu po odletu Pelosi jsou tím nejmenším, co bychom měli očekávat," řekl Hsu Yen-chi, výzkumný pracovník Rady pro strategická studia Wargamingu (Válečných her) v Tchaj-peji. Zhang Jun, čínský velvyslanec při OSN, odsoudil návštěvu jako ,,nebezpečnou a provokativní". ,,Tendence Tchaj-wanu k nezávislosti se dále rozvíjí," řekl Zhang poté, co byla potvrzena návštěva Pelosiové. ,,Pokud nepodnikneme vhodné a důrazné kroky, situace by se mohla vymknout kontrole," dodal.

Tchajwanský představitel obeznámený s pohyby PLA uvedl, že pohotovost na velitelství jižního křídla je nejvyšší, přičemž se očekává, že Pelosiová bez obtíží proletí oblastí odpovědnosti na její trase z Malajsie do Tchaj-peje. ,,Vzhledem k tomu, že čínská vláda varovala, že musí nést následky, pokud poletí blízko Tchaj-wanu, bude zodpovědné jižní velitelství za odstrašení od letounu USA v této oblasti," řekl úředník. Ve vodách u východního pobřeží Tchaj-wanu, které jsou považovány za slabé křídlo země, se hlídky námořnictva PLA v posledních 10 dnech zintenzivnily.

Podle japonské armády raketový torpédoborec, fregata a vojenská průzkumná loď PLA v posledních dnech často krouží kolem japonských jihozápadních ostrovů procházejících mezi nejzápadnějšími územími Japonska a Tchaj-wanu. Největší letecká společnost operující z Sia-menu, města ve Fu-ťien, v úterý oznámila, že upravuje mnoho svých letů s odvoláním na ,,vliv" provinčního letectva na řízení dopravy. Mnoho letů na letiště v Quanzhou, malém pobřežním městě severovýchodně od Sia-menu, bylo také zrušeno. Letiště Quanzhou Jinjiang je také používáno letectvem PLA.

Pentagon odmítl komentovat své přípravy na ochranu Pelosiové a její delegace. Ale americká armáda již má v regionu námořní prostředky, včetně letadlové lodi USS Ronald Reagan a USS Tripoli, velké obojživelné útočné lodi.

Pokud Čína pošle stíhačky, aby odklonily letadla Pelosiové, americké letectvo a námořnictvo by mohly vyslat stíhačky z lodí na moři nebo ze základen v regionu, aby je zachytily. Nejmenovaný představitel obrany řekl, že Pentagon nemusí měnit harmonogramy, aby ochránil Pelosiovou. ,,Nedošlo k žádné změně plánů. To je důvod, proč máte síly na místě a proč se zasazujeme o to, aby síly byly v regionu, protože je nemusíme do regionu urychleně přesouvat v případě krize," řekl představitel ministerstva obrany John Kirby.

Mluvčí Rady pro národní bezpečnost v pondělí varoval Čínu, aby nezaměňovala potenciální návštěvu Pelosi na Tchaj-wanu za ,,záminku ke zvýšení agresivní vojenské aktivity v jeho okolí nebo v okolí Tchajwanského průlivu". Zpochybnil nedávné rozhodnutí PLA uspořádat cvičení s ostrou střelbou a řekl, že čínská armáda se zřejmě připravuje na další aktivitu ,,v nadcházejících dnech".

Financial Times minulý týden uvedly, že Čína zaslala Bílému domu ostrá varování, která zahrnovala možnou vojenskou odvetu. Kirby řekl, že možné reakce se pohybovaly od odpálení raket do Tchajwanského průlivu až po lety mnohem větších bojových letadel do tchajwanské identifikační zóny protivzdušné obrany včetně vyslání letadel a námořních lodí přes střední linii v Tchajwanském průlivu.

Situace je napjatá, ale Čína bude zřejmě jen harašit zbraněmi. Protože vyvolat kvůli návštěvě Pelosiové dalekosáhlejší konflikt si zřejmě Čína netroufne.

Zdroj: ft.com, taiwannews.com.tw, CNN

Tagy článku