Pred rokom nás opustil hrdina od Tobruku, brigádny generál Stanislav Hnělička

Pred rokom nás opustil hrdina od Tobruku, brigádny generál Stanislav  Hnělička
04 / 11 / 2017, 07:00

Presne pred rokom, nás vo veku 94 rokov opustil československý hrdina od Tobruku, brigádny generál vo výslužbe Stanislav Hnělička.

Počas svojho života bol ocenený mnohými vyznamenaniami: dvomi československými vojnovými krížmi a jedným poľským vojnovým krížom. V roku 2007, mu český prezident Václav Klaus udelil Řád bílého lva.

Stanislav Hnělička sa narodil 12. februára 1922, v Liberci. Po mníchovskej dohode, sa rozhodol utiecť z Československa. Podarilo sa mu to až na tretí pokus, kedy sa cez Julské Alpy dostal do Juhoslávie. Odtiaľ sa dostal až do Palestíny, kde ho prevzali britské vojenské úrady. V roku 1941 sa stal vojakom 11.pešieho práporu československej zahraničnej armády, ktorá sa formovala v Egypte.

Bojoval v Sýrii, Libanone a v Tobruku. Po bojoch v Tobruku, bol prevelený do Británie, tam ho zaradili do novo sformovanej obrnenej brigády, s ktorou sa vylodil v Normandii, a následne smerovali do mesta Dunkerque. 28. októbra 1944, Hnělička v prístave Dunkerque, ako člen druhého tankové práporu, sám zajal celé nemecké družstvo.

Po februári 1948, bol perzekvovaný a väznený. Počas svojho života sa aktívnej zapájal do práce Československej obce Legionárskej.

Česť jeho pamiatke.

Zdroj: mocr.army.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace