Hromadnou popravu inscenovali islamisté tak, aby šokovala svět maximální brutalitou.

Hromadnou popravu inscenovali islamisté tak, aby šokovala svět maximální brutalitou.
Autor fotografie: http://edition.cnn.com/|Popisek: ISIS's brutal beheading video
09 / 12 / 2014, 06:15

9.12.2014 / Simultánní uříznutí hlav dvaadvaceti zajatým syrským vojákům natočené na propagandistickém videu Islámského státu analyzovala americká organizace TRAC (Terrorism Research and Analysis Consortium) a britský protiteroristický think tank Quilliam.

Zde jsou jejich závěry:
Natočení videa muselo stát minimálně dvě stě tisíc dolarů, tedy stejně jako profesionální hrané filmy podobné délky. Propagandisté Islámského státu kladli důraz na vysokou profesionální kvalitu.

Skoro všichni popravčí se ukazují bez masek a jsou snadno identifikovatelní. Jde o 22 bojovníků Islámského státu různých národností ve stejných uniformách. Vedeni jsou extrémistou Jihadi Johnem, maskovaným bojovníkem s britským přízvukem odpovědným za popravy amerických a britských rukojmích.

Mezi popravčími byl spolehlivě identifikován Maxim Hauchard, muslimský konvertita z Francie, který přijel do Sýrie v srpnu roku 2013. Několik dalších západních zemí a Spojené státy se nyní snaží identifikovat, jestli jsou na videu mezi popravčími jejich občané. Může jít o občany Velké Británie, Německa, Belgie, Švýcarska, Austrálie, Indonésie, Malajsie, Filipín.

Změny světla a stínů na videu svědčí o tom, že bylo natáčeno čtyři až šest hodin v opakovaných záběrech, které pak byly sestříhány.

Dva ozbrojenci Islámského státu mají na klopách mikrofony, ale audiozáznam není na videu k dispozici. Buď byl vystříhán, anebo je uschován pro pozdější použití.

Na videu jsou i popravčí viditelní pouze ve zlomcích sekundy na záznamu. Z videa byli vystříháni. Jihadi John měl navíc podle analytiků dvojníka, možná kvůli obavám z možného leteckého úderu na islámské ozbrojence.

Psali jsme také:

Další děsivý vzkaz radikálů Islámského státu anglosaské civilizaci

Svět podle radikálních islamistů

Islamisté se prý zastaví až v Římě!

Podpora džihádistů nejen v Německu, ale i mezi americkými teenagery

Varování před šířením ideologie džihádu v ČR

Islámská hrozba mění svět

Tagy článku