Hrozba požárů? Česko má unikátní aplikaci odhalující riziková místa

Hrozba požárů? Česko má unikátní aplikaci odhalující riziková místa
Autor fotografie: Pixabay/skeeze|Popisek: Ilustrační foto
17 / 08 / 2015, 17:00

Sucha, které každoročně sužují Českou republiku, zvyšují nebezpečí lesních požárů. Těm lze ovšem účinně předcházet.

Pomoci má kosmický projekt SAFETREE společností GISAT a Sprinx Systems. Ten na základě družicových snímků dokáže identifikovat lesní porosty náchylné k rychlému rozšíření požárů. SAFETREE je financován Evropskou kosmickou agenturou.

„Námi vyvinutý software analyzuje družicové snímky, na jejichž základě určuje vlhkostní podmínky v lesních porostech, a tak identifikuje nebezpečí šíření požáru,“ popisuje princip fungování software ředitel Sprinx Systems Jiří Čáp.

V současnosti se přitom nebezpečí požáru vyhodnocuje jednak na základě předpovědi počasí, jednak na základě odhadů expertů. Faktický stav vegetace v lesích tedy není brán na zřetel. Projekt SAFETREE na základě spektrální analýzy satelitních snímků dokáže určit, nakolik je lesní porost suchý, a tedy nakolik je ohrožen požárem.

Metoda poskytuje podrobnou prostorovou informaci o stavu vegetace v lesích a tím pomáhá lepšímu plánování ochrany lesních porostů před požáry,“ říká Jana Slačíková ze společnosti GISAT.

Za tento rok jen ve státem vlastněných lesích hořelo 142 krát a škoda na státním majetku prozatím dosáhla 3,7 milionu korun. Projekt SAFETREE má přitom za sebou studii proveditelnosti a Česká republika by jej tak již mohla začít implementovat do systémů včasného varování.

Dokumentaci projektu SAFETREE je možné nalézt na webu ESA: //artes-apps.esa.int/projects/safetree

O společnosti Sprinx Systems

Společnost Sprinx Systems se specializuje na vývoj, prodej, implementaci a správu obchodních systémů. Vyvíjí webová řešení, poskytuje služby v oblasti hostingu a správy aplikací a je významným dodavatelem produktů HPC (High Performance Computing). Společnost působí i ve Spojených státech amerických, kde má v Los Angeles pobočku. Více naleznete na //www.sprinx.com.

 

Kontakt pro média:

Taktiq Communications

Karel Goldmann

karel.goldmann@taktiq.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.