Hrozba teroristického útoku v ČR je nízká, ale....

Hrozba teroristického útoku v ČR je nízká, ale....
02 / 12 / 2016, 14:00

Rizika plynoucí z islámského radikalismu a činnosti mezinárodních teroristických skupin jsou pro Česko zatím nízká. Případný teroristický čin by mohl mít spíš charakter akce jednotlivce. Vyplývá to z auditu národní bezpečnosti, který včera zveřejnil úřad vlády.

Praha (ČTK) - Vypracování auditu zadal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v návaznosti na loňské teroristické útoky v Evropě. Část auditu týkající se terorismu má 17 stran, které popisují možné pachatele a místa útoku, analýzu problému a jeho řešení.

Podle auditu je nízká pravděpodobnost útoku ze strany mezinárodních teroristických organizací, ale nelze vyloučit možnost radikalizace jednotlivců či malých skupin, které se mohou inspirovat radikálním islámem a pokusit se o násilnou akci. Podobná situace může nastat také u lidí, kteří se kloní k levicovému či pravicovému extremismu.

Audit národní bezpečnosti: Ochrana měkkých cílů

"Lze předpokládat, že případný teroristický útok na českém území by mohl mít spíše charakter akce jednotlivce či menší skupiny, který může být aktivitami mezinárodních teroristických skupin inspirován, ale nemusí na ně mít žádnou přímou vazbu," uvádí audit. Takzvané osamělé vlky audit označuje za střední riziko hrozby. Stejné označení mají i cizinci, kteří se vracejí z míst válečných konfliktů, u kterých se v minulosti ukázalo, že se v některých případech do Evropy vracejí přes Česko.

Německé uprchlické ubytovny: Alkohol, násilí, rabování, znásilňování

Z hlediska cíle případného útoku je podle auditu střední možnost, že teroristé zaútočí na nejdůležitější infrastrukturu země. Stejně ohrožena jsou místa, kde se shromažďuje víc lidí nebo mající velkou symbolickou hodnotu. Rizikem mohou být i únosy českých občanů v zahraničí nebo útok na české objekty v zahraničí.

Jako jedno z řešení audit navrhuje legislativní změny, které počítají s využitím informací od zpravodajských služeb jako důkazem u soudu, změny ve vyhošťování či udělování azylu cizincům nebo rozšíření kontrol přeshraničního převozu peněz. Neveřejný protiteroristický balíček také počítá s nelegislativními podněty, které mají pomoci s potíráním terorismu. Tyto materiály ještě před zveřejněním auditu letos schválila vláda.

Audit národní bezpečnosti ČR: Boj proti kyberterorismu i vlivu "cizích mocností na české úředníky"

Tagy článku