Hrozba teroristických útoků na evropské i americké cíle je stále reálnější

Hrozba teroristických útoků na evropské i americké cíle je stále reálnější
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
26 / 09 / 2014, 00:15

Situace se vyhrocuje. Irácká tajná služba má důkazy o existenci teroristické skupiny plánující útoky na pařížské i newyorské metro. Dva americké státy (New York a New Jersey) dnes zvýšily bezpečnostní opatření na všech letištích a nádražích.

Velká Británie už na konci srpna vyhlásila druhý nejvyšší stupeň ohrožení na pětimístné škále (psali jsme zde). Znamená to, že teroristický útok islamistů je velmi pravděpodobný. V září pak britské úřady v tichosti povolily přítomnost agentů FBI na svých mezinárodních letištích (psali jsme zde). Ti mají pomáhat při sledování džihádistů, tipování osob odjíždějících bojovat za Islámský stát anebo se vracejících z tohoto bojiště možná s cílem spáchat teroristické útoky na britském území. Hlavním úkolem pak je odhalit skupiny podporující terorismus ve Velké Británii. Panují totiž obavy, že britské tajné služby nemají situaci zcela pod kontrolou. V posledních hodinách britská policie zorganizovala zátah na členy zakázaných džihádistických skupin na území Velké Británie.

I ve Francii sílí obavy že džihádističtí bojovníci vracející se z bojiště v Sýrii znamenají zvýšenou teroristickou hrozbu. Tři až čtyři tisíce občanů Británie, Francie, Německa, Švédska, Dánska, Holandska, Belgie a dalších evropských zemí bojujících na straně Islámského státu představují dosud nebývalé riziko přenesení násilí a teroristických útoků i na evropskou půdu po návratu těchto bojovníků ze Sýrie. Americké tajné služby navíc zjistily, že v Sýrii existuje silná buňka al-Káidy, teroristická skupina Khorasan plánující opakování 11. září jak v Evropě, tak v USA. Snaží se pro své cíle využít právě džihádistů ze západních zemí, kteří se budou vracet z válečného konfliktu v Sýrii. Má přitom k dispozici výbušniny i znalosti jak obejít bezpečnostní mechanismy západních zemí.

Teroristické útoky na evropské i americké cíle, zejména na letadla nad Evropou i USA se tak stávají reálnou hrozbou.

Irácký premiér na zasedání valného shromáždění OSN včera navíc oznámil, že irácká tajná služba má důkazy o existenci teroristické skupiny plánující útoky na pařížské i newyorské metro (přečtěte si náš článek Buňka al-Kaidy Khorasan je větším nebezpečím pro Evropu i USA než Islámský stát). Získala je po zatčení několika teroristů napojených na skupinu, která tyto útoky připravuje. Tuto teroristickou skupinu prý tvoří Francouzi a Američané pobývající nyní v Iráku. Zatčením spolupracovníků teroristické skupiny se akci nepodařilo překazit, upozornil irácký premiér. Nebezpečí tedy trvá. Není známo, jde-li o skupinu spolupracující nebo dokonce zverbovanou teroristickou buňkou Khorasan, anebo další samostatnou teroristickou skupinu. Pokud spojení s Khorasanem neexistuje, zůstává otázkou kolik teroristických buněk dnes na území Sýrie, Iráku, Iránu a dalších zemí připravuje násilné akce v Evropě a USA.  

Psali jsme také:

Buňka al-Kaidy Khorasan je větším nebezpečím pro Evropu i USA než Islámský stát

Islámský extremismus v Evropě aneb Evropo, budeš platit, vyhlazení je na programu!

Islámská hrozba mění svět

Německý občan poprvé obviněn z účasti v extremistické skupině islámský stát

Francouzský ministr vnitra: stovky našich občanů bojují v teroristických skupinách islámského státu v Iráku a Sýrii

Německý ministr vnitra zakázal činnost teroristické organizace "islámský stát"

Tagy článku