Hrozí další sestřelené ruské letadlo?

Hrozí další sestřelené ruské letadlo?
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Su-34 nad Sýrií
31 / 01 / 2016, 10:15

V pátek údajně opět narušil ruský stroj Su-34 turecký vzdušný prostor, což ale ruské ministerstvo obrany popírá.

NATO vyzvalo Rusko, aby nedocházelo k dalšímu narušování tureckého vzdušného prostoru, kde podle tureckých zdrojů byl Su-34 asi na 20-25 sekund. Jednalo se o provincii Gaziantep u turecko-syrských hranic.

V prohlášení tureckého ministra zahraničí zaznělo, že ruský SU-34 narušil turecký vzdušný prostor v 11:46 místního času tento pátek a ignoroval několik varování v ruštině a angličtině.

„Nebylo tu žádné narušení vzdušného prostoru Turecka ruským letadlem ze skupiny umístěné v Syrské arabské republice. Prohlášení turecké strany týkající se údajné skutečnosti, že takové porušení vzdušného prostoru ruským Su-34 nastalo je propaganda nepodložená důkazy,“ sdělil mluvčí ruského ministerstva obrany.

Dále podle Ruska dokonce i turečtí odborníci protivzdušné obrany ví, že radarové stanice, které řídí vzdušný prostor, mohou registrovat pouze výšku, kurz a rychlost objektu ve vzduchu.

Turecko obvinilo Rusko z eskalace napětí v regionu a odpovědnosti za případné následky – tedy přeloženo do normální řeči – jsme schopni opět vystřelit, když to bude nutné.

Napětí mezi oběma zeměmi je vysoké od listopadu, kdy Turecko sestřelilo ruský Su-24, který na několik vteřin narušil vzdušný prostor Turecka.

Zdroj: BBC, CNN, ruské ministerstvo obrany

Tagy článku