Hrozí další světová válka?

Hrozí další světová válka?
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
05 / 02 / 2015, 18:45

5.2.2015 / Média nepřináší pozitivní informaci o vývoji válečného konfliktu na východě Ukrajiny. Je zřejmé, že se situace vyhrocuje...

Informace, které přináší česká i zahraniční média, jsou více než znepojivé. Nakonec posuďte sami:

Německo-polská iniciativa

Německý ministr zahraničí Steinmeier je dnes ve Varšavě na jednání s polským prezidentem Komorowským a polským protějškem Schetynou. Jednají také o tom, že se německá armáda připravuje na největší akci na polském území od druhé světové války. Bundeswehr v reakci na konflikt na Ukrajině letos v červnu pošle do sousední země asi 1700 vojáků. Deník Rzeczpospolita přišel s informací, že má vzniknout stálá polsko-německá jednotka. Navíc SRN vytvořilo stálou společnou jednotku i s dalším svým bývalým nepřítelem – Francií (zdroj: www.rozhlas.cz)

Francouzsko-německá iniciativa

Francouzský prezident Hollande a německá kancléřka Merkelová zase dnes odpoledne odletěli do Kyjeva, aby tu jednali s ukrajinským prezidentem Porošenkem a v pátek se přesunou do Moskvy, kde budou jednat s prezidentem Putinem. Podle slov francouzského prezidenta, která dnes řekl na tiskové konferenci, je "cílem návštěvy nový návrh na urovnání konfliktu vycházející ze zásady územní celistvosti Ukrajiny". Podle Hollanda existují dvě možné varianty: vyzbrojovat účastníky konfliktu nebo se pokusit domluvit diplomatickou cestou. A také dodal, že "diplomacie nemůže pokračovat do nekonečna", nicméně zdůraznil, že "Francie nevstupuje do diskusí o dodávkách zbraní na Ukrajinu" a že "jeho zem nevítá možný vstup Ukrajiny do NATO" (zdroj: www.irucz.ru)

Američané chtějí, aby zbraně Ukrajině dodala NATO

Mezitím americký ministr zahraničí Kerry jednal s ukrajinským prezidentem Porošenkem a slíbil mu další humanitární pomoc. Kerry prosazuje vzájemné rozhovory, ale podle něj "není možné přehlížet ruskou agresi na východě". Porošenko po jednání s Kerrym prohlásil, že "naprosto nepřijatelné" jsou útoky na civilní cíle. Řekl také, že násilí podporované Moskvou se stupňuje. Americká administrativa se nechce zapojit do přímé dodávky zbraní na Ukrajinu, což by jednoznačně vedlo k tvrdé reakci ze strany Moskvy (o tom jsme psali v článku "USA zvažují dodávky zbraní ukrajinské vládě"). Američané jdou na věc šalamounsky, prezident Obama totiž vybídl státy NATO k poskytnutí zbraní Ukrajině (zdroj: www.ceskatelevize.cz).

Ukrajina: mír musíme ochránit silnou armádou a moderními zbraněmi

Prezident Porošenko dnes uvedl pro německý list Die Welt, že NATO by mělo podpořit poslední vývoj na východní Ukrajině a poskytnout zemi dodávku moderních zbraní. Porošenko uvedl, že: "Ukrajina chce mír, ale Kyjev potřebuje silnou armádu a moderní zbraně ke své obraně". 

Východní Ukrajina: mobilizace

Na Ukrajině umírají tisíce lidí, údajně se jedná až o pět tisíc civilistů. Přestože se jedná o civilní oblasti, kde válečné právo zakazuje použití neřízených raket, obě strany konfliktu si s tím hlavu nelámou. Doněčtí povstalci z východu Ukrajiny v pondělí oznámili, že do deseti dnů chtějí vyhlásit všeobecnou mobilizaci (psali jsme v článku "Separatisté z Doněcku chtějí povolat do zbraně sto tisíc lidí")

Psali jsme také:

Separatisté: máme dohromady dvě letadla. Ukrajina dnes: sestřelili jsme jich šest

Putin: desertujete z ukrajinské armády? Skryjte se v Rusku!

Rusové právě prorazili do ulic Mariupolu!

Lídr proruských separatistů: zajatce již brát nebudeme

Válka! Lídr Doněcké lidové republiky vyhlásil ruskou ofenzivu

Právě vypukly vzájemné boje mezi proruskými separatisty

Ukrajinci nasadili v boji úplně všechno!

Přiznání bývalého vůdce: proruské separatisty podporuje ruská vláda!

Diletantský podvrh v mediální válce mezi Ruskem a Západem

Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Na Ukrajině začala skutečná válka!

Působnost privátních bezpečnostních firem na Ukrajině – „záhada“ rusko-ukrajinského konfliktu

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

 

 

 

 

Tagy článku