Hrozí další válka na Ukrajině - Rusko uznává rozšířené hranice Doněcka a Luhanska

Hrozí další válka na Ukrajině - Rusko uznává rozšířené hranice Doněcka a Luhanska
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
22 / 02 / 2022, 19:45

Vladimir Putin řekl, že Rusko podpoří územní nároky svých loutkových států na východní Ukrajině, čímž se dramaticky zvýší pravděpodobnost větší války v blízké budoucnosti.

Putin pro tisk potvrdil, že Rusko uznalo rozšířené hranice dvou Ruskem kontrolovaných území na východě Ukrajiny.

"Uznali jsme (tyto) státy," řekl. To znamená, že jsme uznali všechny jejich základní dokumenty, včetně ústavy, kde je napsáno, že jejich [hranice] jsou územími z doby, kdy byly tyto dva regiony součástí Ukrajiny.“ 

Jeho suché vyjádření může mít ale případné těžké důsledky - Rusko by mohlo využít územní nároky jako příčinu k zahájení invaze na další ukrajinské území s tím, že hájí zájmy svých loutkových států v Doněcku a Luhansku.

Putin očekává, že všechny složité otázky budou vyřešeny během jednání mezi současnou kyjevskou vládou a vedením vlád Luhansku a Doněcka. Kyjev však vždy odmítal vyjednávat přímo s vládami Ruskem kontrolovaných území a tvrdil, že chce s Moskvou mluvit přímo.

Poté, co Rusko v úterý večer uznalo tyto loutkové státy a Putin získal povolení k použití vojenské síly v zahraničí, ukázalo se, že připravuje podmínky pro něco, co by mohlo být větším konfliktem na Ukrajině.

Rusko evakuuje své diplomaty z Ukrajiny, uvedlo v úterý ruské ministerstvo zahraničí a obvinilo ukrajinské úřady, že nedělají to, co je nezbytné pro zajištění jejich bezpečnosti.

"V zájmu ochrany, života a bezpečnosti (ruských diplomatů, pozn. red.) přijala ruská vláda rozhodnutí o evakuaci personálu svých zahraničních misí na Ukrajině, což bude provedeno co nejdříve," uvedlo ministerstvo prohlášení poté, co Rusko uznalo nezávislost proruských odtržených republik na východní Ukrajině.

Zdroj: The Guardian

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace