Hrozí další válka na Ukrajině - Rusko uznává rozšířené hranice Doněcka a Luhanska

Hrozí další válka na Ukrajině - Rusko uznává rozšířené hranice Doněcka a Luhanska
Autor fotografie: Pixabay License Free for commercial use|Popisek: Ilustrační fotografie
22 / 02 / 2022, 19:45

Vladimir Putin řekl, že Rusko podpoří územní nároky svých loutkových států na východní Ukrajině, čímž se dramaticky zvýší pravděpodobnost větší války v blízké budoucnosti.

Putin pro tisk potvrdil, že Rusko uznalo rozšířené hranice dvou Ruskem kontrolovaných území na východě Ukrajiny.

"Uznali jsme (tyto) státy," řekl. To znamená, že jsme uznali všechny jejich základní dokumenty, včetně ústavy, kde je napsáno, že jejich [hranice] jsou územími z doby, kdy byly tyto dva regiony součástí Ukrajiny.“ 

Jeho suché vyjádření může mít ale případné těžké důsledky - Rusko by mohlo využít územní nároky jako příčinu k zahájení invaze na další ukrajinské území s tím, že hájí zájmy svých loutkových států v Doněcku a Luhansku.

Putin očekává, že všechny složité otázky budou vyřešeny během jednání mezi současnou kyjevskou vládou a vedením vlád Luhansku a Doněcka. Kyjev však vždy odmítal vyjednávat přímo s vládami Ruskem kontrolovaných území a tvrdil, že chce s Moskvou mluvit přímo.

Poté, co Rusko v úterý večer uznalo tyto loutkové státy a Putin získal povolení k použití vojenské síly v zahraničí, ukázalo se, že připravuje podmínky pro něco, co by mohlo být větším konfliktem na Ukrajině.

Rusko evakuuje své diplomaty z Ukrajiny, uvedlo v úterý ruské ministerstvo zahraničí a obvinilo ukrajinské úřady, že nedělají to, co je nezbytné pro zajištění jejich bezpečnosti.

"V zájmu ochrany, života a bezpečnosti (ruských diplomatů, pozn. red.) přijala ruská vláda rozhodnutí o evakuaci personálu svých zahraničních misí na Ukrajině, což bude provedeno co nejdříve," uvedlo ministerstvo prohlášení poté, co Rusko uznalo nezávislost proruských odtržených republik na východní Ukrajině.

Zdroj: The Guardian

Tagy článku