Nikdo z politiků se už nebaví o kvótách, ale o zastavení uprchlické vlny a repatriaci imigrantů zpět do domovských zemí.
Evropská unie upustila od plánu deportovat desítky tisíc migrantů z Afriky, kteří nemají žádné doklady, zpět do zemí jejich původu. Deportační schéma za pomoci dočasných pasů evropští zástupci stáhli z návrhu akčního plánu, o němž od čtvrtka jednají s lídry afrických zemí v maltské Valettě. (Zdroj: novinky.cz)
Plán se se měl vztahovat na neúspěšné žadatele o azyl z Afriky bez dokladů, které ztratili nebo zničili. Podle velvyslance Africké unie v EU Ajaye Bramdea takový mechanismus vracení migrantů mezinárodní právo nezná, a tak nemá žádnou legální oporu. To ale neznamená, že afričtí politici by finanční pomoc nechtěli. Například prezident Senegalu Macky Sall uvedl, Evropané mají odpovědnost Africe finančně pomáhat. Ani on však nechce, aby Afrika donekonečna posílala do Evropy migranty, hlavní je podle něj rozvoj jeho kontinentu.
Český premiér potvrdil, že se řada afrických států brání návratové politice například kvůli tomu, že uprchlíci posílají rodinám peníze do země, odkud pocházejí. Pokud se nevyřeší readmisní smlouvy, které zakotvují podmínky vracení uprchlíků a návratovou politiku, tak prý nebude možné migrační problém řešit.
Německo zatáhlo za záchrannou brzdu. Už nechce přijímat uprchlíky, ale je pozdě.
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble mezitím varoval před další eskalací uprchlické krize, proud běženců do Evropy je podle něj jako lavina. "Pokud nebudeme situaci řešit společně v EU, může to pro nás špatně dopadnout. Německo samo o sobě problém nevyřeší, a to ani kontrolami na svých hranicích," řekl ministr.
Ministerstvo vnitra mezitím přiznalo, že nemá informace o počtu běženců v registračních centrech a neví ani, kolik uprchlíků bylo z těchto center rozděleno mezi jednotlivé obce. Vyjádření ministerstva vyvolalo ostrou kritiku opozice. „Jak se může provádět přiměřená uprchlická politika, když se nedaří získat ani statistické údaje?“ reagovala poslankyně za Zelené Renate Künastová.
EU příliš neuspěla s nabídkou pro africké státy, tak se znovu evropští lídři obrátili na Turecko. "Potřebujeme, aby Turecko začalo jednat. Má nástroje v bezpečnostní oblasti na to, aby začalo lépe řídit migraci, která prochází přes jeho území. To je jeden z požadavků České republiky. Pokud budeme Turecku poskytovat větší pomoc, tak chceme, aby na turecké straně došlo ke konkrétním krokům, které zpomalí, zastaví migrační tlak, který tu dnes je," uvedl český premiér Bohuslav Sobotka.
O tom, jak se "snaží turecké orgány zastavit nelegální uprchlíky" jsme psali v našem článku "Turecké pláže plné uprchlíků. Pašeráci mají žně, nepřetržitým transportům nikdo nebrání, proč?" K návrhu kancléřky Merkelové se v říjnu vyjádřil turecký premiér slovy: "Turecko není koncentrační tábor. Nikdo nemůže od Turecka očekávat, že se transformuje do koncentračního tábora, kam umístí všechny uprchlíky."