Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků

Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků
Autor fotografie: Al Jazeera English |Popisek: Hrozí masivní příliv uprchlíků z Libye. Itálie se obává islámských radikálů
17 / 02 / 2015, 16:45

Nedělní poprava 21 křesťanů islámskými radikály v libyjském městě Derna má nebezpečné dozvuky. Itálie se obává, že se ze severní Afriky bude chtít dostat do EU stovky tisíc válečných uprchlíků. Egypt pokračuje v bombardování Libye a vyzývá OSN k zasedání Rady bezpečnosti.

Chaos v Libyi, kde přebírá moc islámský stát, začíná přímo ohrožovat bezpečnost na evropském kontinentu. Libyjské město Derna na pobřeží Středozemního moře je už plně pod nadvládou IS. Ve stotisícovém městě, nedaleko od egyptských hranic a jen asi 200 kilometrů od jižního pobřeží Evropské unie, se na sportovních stadionech konají veřejné popravy "bezvěrců" pod vlajkou IS ("Zvěrstva islámistů se odehrávají jen dvě stě kilometrů od EU")

České ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje cestovat do kterékoliv části Libye včetně hlavního města Tripolisu. V jihovýchodní části města probíhají boje mezi milicemi, mezinárodní letiště v Tripolisu je mimo provoz, současná vláda nemá bezpečnostní situaci pod kontrolou. Všem občanům České republiky doporučujeme zemi opustit. Vzhledem k dočasnému uzavření českého zastupitelského úřadu v Tripolisu nelze českým občanům za stávající situace poskytnout konzulární pomoc. V případě nouze je nutné kontaktovat Velvyslanectví České republiky v Káhiře.

italský ministr vnitra Alfano v pondělí uvedl: "Pokud se budou chaotické poměry v Libyi nadále prohlubovat, musí prý Evropa počítat s bezprecedentní vlnou uprchlíků." Podle něj už nelze celou situaci kolem uprchlíků ze severní Afriky řešit pouze projekty Mare Nostrum nebo Triton, ale je nutný mezinárodní zásah v Libyi. Ze 162 000 uprchlíků, kteří se dostali do Itálie, bylo totiž 132 000 právě z Libye.

Evropa dlouhodobě nezvládá příliv uprchlíků z Afriky a Středního východu. Problémy má Španělsko, Itálie, Německo, nově i Maďarsko, Bulharsko a další země. Začíná výstavba hraničních plotů, snižují se výdaje na záchranné operace ve Středozemním moři ("Ilegální přistěhovalci se valí do Evropy. Bezpečnostní riziko, se kterým si EU neví rady").

Podle britské ministryně zahraničí baronky Anelay jsou "záchranné akce (ve Středozemním moři) jedním z faktorů, které přivádí migranty k tomu, aby se pokoušeli o nebezpečnou plavbu po moři, což vede k dalším tragickým a zbytečným ztrátám" (zdroj: migraceonline.cz). 

Diplomatům se nezamlouvá ani opakované egyptské bombardování pozic islámského státu v Libyi, byť je prováděno ve spolupráci s libyjskou armádou. Egypt trvá na tom, že má právo zahájit vzdušnou ofenzívu proti pozicím islámských radikálů a zvlášť nyní, kdy došlo k dalšímu únosu 35 Egypťanů v Libyi.

Egyptský prezident al-Sisi uvedl v dnešním rozhovoru pro francouzské rádio Evropa 1 "Útoky jsme provedli s ohledem na žádost libyjského lidu a vlády". Současně vyzval OSN, aby byla přijata rezoluce povolující mezinárodní koalici k intervenci v Libyi. Egyptský ministr zahraničí Shoukry, v rozhovoru pro al-Arabiya zopakoval, že nálety prováděné na pozice islámského státu (IS) v Libyi jsou součástí práva Egypta na "sebeobranu". Nicméně část Libyjců nesouhlasí bombardováním a tvrdí, že Egypt porušuje suverenitu země - zdroj: YouTube, Al Jazeera English 

Italský ministr vnitra dnes nařídil posílit bezpečnostní složky v celé zemi s cílem ochránit "citlivé cíle". Italská média spekulují, že panuje obava z teroristických útoků na křesťanské cíle v zemi.

Mluvčí vysokého představitele pro společnou zahraniční politiku EU Federica Mogheriniho Catherine Ray zdůraznila, že vojenské řešení nepovede k ukončení probíhajícího konfliktu v Libyi (zdroj: rainews.it)

Zdroj: YouTube, Breaking News

Psali jsme také:

Teroristé promítali upálení letce v ulicích

Další české tanky do boje proti islámskému státu

České tanky budou bojovat proti radikálním islamistům

Útoky na cíle v Mosulu zesilují

Tagy článku