Autor: "USNWC Varyag02" by Original uploader was N328KF at en.Wikipedia. - Originally from en.Wikipedia; en:Image:USNWC Varyag02.jpg. Obtained from the U.S. Naval War College report "China's Aircraft Carrier Ambitions: Seeking Truth from Rumors." en:Naval War College Review, Winter 2004, Vol. 57, No. 1.. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons|Popisek: Původně ruský Varjag, nyní čínský Liaoning
Druhá největší válečná síla na světě, Čína oznámila navýšení rozpočtu na zbrojení o 12%. Čína během posledního desetiletí modernizuje armádu, zařadila první letadlovou loď, vyvíjí moderní nadzvukové anti-lodní rakety.
Navýšení rozpočtu samozřejmě vyvolalo brblání ze strany Washingtonu, Tokia i Taipeie. Oznámený rozpočet 132 miliard dolarů navíc nezahrnuje všechny výdaje Číny na zbrojení, chybí v něm mnoho položek. Celkový rozpočet tak může být minimálně dvojnásobek uvedené sumy.
Oznámení o rozpočtu přichází v době zvyšujícího se napětí v Jihočínském moři, které si Čína nárokuje celé a ve Východočínském moři, kde na sebe naráží asijský obr s Japonskem. Svoje ozbrojené složky posiluje i Indie a Japonsko, USA má v Pacifiku alokovat do roku 2020 60% svých námořních kapacit.
Čína poukazuje správně na to, že tento rozpočet je hluboce pod americkým, který je 527 miliard dolarů. Na základě odhadů skutečné kupní síly měny ve vlastním státě, ale Čína reálně utrácí na úrovni 70-80% USA.
Čína utratí za zbrojení pouhá 2% HDP, což odpovídá celosvětovému průměru, který je 1,9% a je to tedy 2x míň, než v USA, kde je tento ukazatel na 4% HDP. Obě tato čísla jsou ale směšná ve srovnání s 20% HDP, která utrácel SSSR v roce 1970.
V tomto světle se o žádné závody rozhodně nejedná. Dvojciferný růst je prostě důsledkem růstu Číny, kde podobným způsobem roste vše. Není to tedy známka eskalace vojenských ambicí a to co by bylo pro jiné státy včetně USA hodně, jen dokresluje ekonomickou moc Číny.
Zdroj: Warriorlodge.com