Hrozí nové závody ve zbrojení, tentokrát s Čínou?

Hrozí nové závody ve zbrojení, tentokrát s Čínou?
Autor: "USNWC Varyag02" by Original uploader was N328KF at en.Wikipedia. - Originally from en.Wikipedia; en:Image:USNWC Varyag02.jpg. Obtained from the U.S. Naval War College report "China's Aircraft Carrier Ambitions: Seeking Truth from Rumors." en:Naval War College Review, Winter 2004, Vol. 57, No. 1.. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons|Popisek: Původně ruský Varjag, nyní čínský Liaoning
07 / 04 / 2015, 11:15

Druhá největší válečná síla na světě, Čína oznámila navýšení rozpočtu na zbrojení o 12%. Čína během posledního desetiletí modernizuje armádu, zařadila první letadlovou loď, vyvíjí moderní nadzvukové anti-lodní rakety.

Navýšení rozpočtu samozřejmě vyvolalo brblání ze strany Washingtonu, Tokia i Taipeie. Oznámený rozpočet 132 miliard dolarů navíc nezahrnuje všechny výdaje Číny na zbrojení, chybí v něm mnoho položek. Celkový rozpočet tak může být minimálně dvojnásobek uvedené sumy.

Oznámení o rozpočtu přichází v době zvyšujícího se napětí v Jihočínském moři, které si Čína nárokuje celé a ve Východočínském moři, kde na sebe naráží asijský obr s Japonskem. Svoje ozbrojené složky posiluje i Indie a Japonsko, USA má v Pacifiku alokovat do roku 2020 60% svých námořních kapacit.

Čína poukazuje správně na to, že tento rozpočet je hluboce pod americkým, který je 527 miliard dolarů. Na základě odhadů skutečné kupní síly měny ve vlastním státě, ale Čína reálně utrácí na úrovni 70-80% USA.

Čína utratí za zbrojení pouhá 2% HDP, což odpovídá celosvětovému průměru, který je 1,9% a je to tedy 2x míň, než v USA, kde je tento ukazatel na 4% HDP. Obě tato čísla jsou ale směšná ve srovnání s 20% HDP, která utrácel SSSR v roce 1970.

V tomto světle se o žádné závody rozhodně nejedná. Dvojciferný růst je prostě důsledkem růstu Číny, kde podobným způsobem roste vše. Není to tedy známka eskalace vojenských ambicí a to co by bylo pro jiné státy včetně USA hodně, jen dokresluje ekonomickou moc Číny.

Zdroj: Warriorlodge.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace