Hrozí protržení přehrady u iráckého Mosulu. Následky by byly srovnatelné s jaderným výbuchem

Hrozí protržení přehrady u iráckého Mosulu. Následky by byly srovnatelné s jaderným výbuchem
Autor fotografie: U.S. Army Corps of Engineers|Popisek: Mosul Dam
12 / 12 / 2016, 09:00

Vědci a ekologové varují před protržením čtvrté největší přehrady na Středním Východě.

Důsledky prolomení hráze o délce 3,4 km a výšce 113 metrů by byly srovnatelné se svržením atomové bomby na Irák, tvrdí Nadhir al-Ansari, profesor vodních zdrojů a ekologického inženýrství Lulea University ve Švédsku a expert na Mosulskou přehradu.

V rozhovoru pro agenturu Al-Džazíra uvedl profesor Ansari, že přehradní hráz je postavena na nestabilním podloží a její kolaps je nevyhnutelný:  "Je to jen otázka času. Bude to horší, než svržení atomové bomby na Irák." Podle Ansariho prokázaly hloubkové průzkumy dna nádrže, provedené už v roce 2011, stovky prasklin, které se pravděpodobně stále zvětšují. I podle nedávné studie norských expertů pokračuje boční pohyb hráze "znepokojivým tempem."

Studie Science Centre Evropské komise, která byla publikována loni v dubnu, uvádí, že by zhroucením přehradní hráze bylo ohroženo až sedm milionů Iráčanů. V 58 stránkovém dokumentu jsou uvedeny různé scénáře, které mohou nastat při protržení přehrady. Pokud by se zbortilo pouhých 26 procent hráze, došlo by podle studie k záplavě katastrofických rozměrů.

"Tato simulace ... bude mít za následek vytvoření až 25 metrů vysoké přílivové vlny, která by během 100 minut zasáhla Mosul a po 3,5 dnech by zaplavila do výše dvou metrů hlavní město Bagdád".

Záplavová vlna by zničila infrastrukturu všech měst podél břehu Tigrisu, včetně Tikrítu, který se nachází 700 kilometrů jižně od přehrady.

 

Profesor Ansari je bývalý poradce irácké vlády pro zavlažování, a letos v červnu prezentoval výsledky svého průzkumu Mosulské přehrady v Bruselu. Tvrdí, že se v Bruselu diskutovalo o nutnosti přípravy evakuačních plánů a vytypování možných lokalit pro výstavbu uprchlických táborů. 

Na mezinárodním sympoziu, které se letos v dubnu uskutečnilo v Římě, dospěli odborníci ke katastrofálnímu závěru, kdy konstatovali:  "Otázkou už není, zda se přehrada zhroutí, ale kdy dojde k jejímu protržení."  Ve svém stanovisku uvedli, že "Záplava biblických rozměrů, která se prožene řekou Tigris a usmrtí miliony lidí, je velmi pravděpodobná a čas se rychle krátí." 

Světová banka financuje projekt v hodnotě 300 milionů dolarů, který realizuje italská společnost Trevi s cílem pokusit se stabilizovat přehradní hráz. Zdroj: aljazeera.com


 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.