Hrozí útoky "osamělých vlků" po celém světě. Jsme proti nim víceméně bezbranní, tvrdí odborníci

Hrozí útoky &quote;osamělých vlků&quote; po celém světě. Jsme proti nim víceméně bezbranní, tvrdí odborníci
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
27 / 06 / 2015, 19:00

Páteční série teroristických útoků vyvolala reakci bezpečnostních složek po celém světě. USA a západní Evropa zvyšují bezpečnostní opatření.

Česká republika, všechny země EU i USA významně posilují bezpečnostní opatření. 

Trojitý teroristický útok na třech kontinentech v jednom dni, a překažený útok v Londýně, může podle odborníků předznamenávat novou strategii islámského státu. Vše nasvědčuje tomu, že cílem IS je destabilizace, chaos, nejistota a nakonec i ekonomické problémy zemí nejen západního světa. To všechno povede k oslabení nejen ekonomické, ale i politické situace, které opět zneužije IS k případnému ovládnutí.

Pozn.: Je otázkou, zda přílivová vlna imigrantů nebyla vyvolána úmyslně s cílem destabilizovat bezpečnostní, ekonomickou a politickou situaci v Evropě. Pokud je odpověď ano, potom se celkem rychle a úspěšně povedlo minimálně narušit systém volného pohybu osob a zboží v rámci schengenského prostoru. A zaměstnat policejní složky na hranicích, zatímco logicky bude snížen počet policistů ve vnitrozemí.

V úterý 23. června prohlásil mluvčí IS Sheikh Abu Muhammad al-Adnani "Udělejme tento měsíc měsícem vítězství muslimů po celém světě! Ať je to měsíc katastrof, porážek a hanby pro všechny nevěřící!"

Veškeré informace, které jsou prozatím k dispozici, nasvědčují tomu, že útočníky byli tzv. vlci samotáři a je pravděpodobné, že se jednalo o jejich reakci na provolání IS k útokům na nevěřící o muslimském svátku ramadánu. 

Přitom jen v Evropě je podle Europolu nejméně šest tisíc islámských radikálů. A české bezpečnostní složky i tajné služby se nejvíce obávají právě útoků osamělých vlků. ("Noční můra zpravodajských služeb - terorista jako osamělý vlk")

Páteční útoky jsou další známkou toho, že IS využívá především útočníky v jejich domovských zemích a tak se vyhýbá riziku odhalení, pokud by na místo vysílal svoje "jednotky". Expert na IS na Washingtonském institutu pro blízkovýchodní politiku Andrew Tabler uvedl:

"Jedná se o možnost budoucího boje IS, kdy bude čím dál více využívat vlků samotářů a ve více zemích najednou. Proti těmto útokům je velmi těžké se ubránit. Islámský stát se snažil a snaží získat příznivce z místních komunit ke spolupráci a tím, že tyto osoby nebyly nikdy v Sýrii, jsou nesnadno odhalitelné. Právě tento fakt umožňuje šířit chaos podobným způsobem."

Islámští radikálové navíc začali operovat i v Perském zálivu, který byl do této doby víceméně nepostižený teroristickými útoky. V poslední době napadli džihádisté šíitské mešity v Saúdské Arábii a Jemenu. Proti podobným útokům ale nepomáhají ani zvýšená bezpečnostní opatření. To se potvrdilo při včerejším útoku na šíitskou mešitu. Ačkoliv Kuvajt vytvořil nový bezpečnostní tým složený z osmdesáti protiteroristických specialistů, přesto se útoku nepodařilo zabránit (na záznamu z bezpečnostních kamer před kuvajtskou mešitou je zachycen sebevražedný útočník těsně před odpálením nálože)

Útok v Tunisu nesouvisel se sektářským napětím v zemi, ale byl cíleně zaměřen na destabilizaci země tím, že IS zaútočil na odvětví cestovního ruchu, které tvoří 15 procent hrubého domácího produktu. To tvrdí Pieter Van Ostaeyen, nezávislý bezpečnostní analytik, který se zaměřuje na zahraniční bojovníky působící v Sýrii.

"Pokud chcete destabilizovat Tunisko a učinit z něj živnou půdu pro islámský stát, je třeba zaútočit na ekonomiku," řekl Van Ostaeyen. "Dva útoky na turisty ve čtyřech měsících vážně poškodí  již tak křehkou tuniskou ekonomiku."

Někteří odborníci tvrdí, že po celém světě existují buňky islámského státu, které nebyly odhaleny a jsou připraveny na další teroristické akce. Podle Van Ostaeyena západní země zaspaly při identifikaci islámských radikálů, kteří vzájemně koordinují svoje útoky. Podle jiných analytiků zase neexistují důkazy o tomto koordinovaném útoku. 

V každém případě nepomáhají proti podobným útokům osamělých vlků ani zvýšená bezpečnostní opatření. Klidu nedodávají ani informace, které unikají od tajných služeb a politiků. Například australská ministryně zahraničních věcí uvedla na začátku června, že islámský stát shromažďuje radioaktivní materiál z nemocnic a výzkumných zařízení ve městech, která dobyl. A stejně tak se pokouší získat chemické zbraně. Z toho důvodu teroristická skupina rekrutuje specialisty a vědce.

Sám IS v posledním vydání svého propagandistického časopisu Dabiq vyhrožuje, že si do roka díky své expanzi bude moci pořídit první atomovou bombu

Zdroj: International Business Times

 

Tagy článku