Hrozí v Egyptě po smrti fotbalových fanoušků další nepokoje?

Hrozí v Egyptě po smrti fotbalových fanoušků další nepokoje?
09 / 02 / 2015, 14:00

9. 2. 2015 / Před začátkem fotbalového utkání v Káhiře bylo v neděli zabito podle oficiálních zpráv nejméně 19 lidí. Egyptské noviny uvádějí až tři desítky mrtvých a další dvě desítky zraněných. Navzdory krvavému střetu byl zápas dohrán až do konce. Oficiální zprávy vylučují, že by policie některé fanoušky zastřelila. Egypt se kvůli obavám z dalších nepokojů rozhodl znovuobnovit omezení počtu fanoušků na stadionech.

K incidentu došlo krátce před zápasem, ale hra mezi týmem Zamalek a ENPPI pokračovala, uvedly noviny Al-Ahram. Utkání skončilo remízou. Nepokoje si ale vyžádaly desítky obětí. Oficiální čísla egyptského ministerstva zdravotnictví uvádějí 19 mrtvých. Egyptské státní sdělovací prostředky hovoří  až o třiceti obětech a dalších nejméně dvou desítkách zraněných. Fotbaloví fanoušci uveřejnili na sociálních sítích snímky, které prý zobrazují zabitá těla během nepokojů. Někteří na sobě ještě mají dresy se jmény svých týmů. Na stadionu zůstaly po mrtvých hromady bot. 

Fanoušci týmu Zamalek tvrdí, že k obětem došlo, když úřady otevřely pro vstup pouze jednu bránu opatřenou ostnatým drátem.  Řada fanoušků se patrně chtěla dostat do stadionu bez lístků. Podle svědků se plot zhroutil, když dav vyrazil vpřed.  „Bezpečnostní síly použily slzný plyn a lidé se dusili," řekl jeden z fanoušků. Jiný svědek uvedl, že asi 50 fanoušků na sebe strhlo pilíř. "Odtahovali jsme lidi pryč, aby je ostatní neušlapali.“

"Těch 19 úmrtí způsobila strkanice, žádný z mrtvých nemá poranění střelnou zbraní. Na tělech obětí bylo zjištěno hodně modřin, některé mají zlomený vaz," řekl podle AFP představitel bezpečnostních služeb  v reakci na zprávy, že policisté při zákroku i stříleli a mohli někoho zasáhnout.  

Podobný incident se už stal před třemi lety, kdy bylo zabito více než 70 egyptských fanoušků na stadionu v Port Saídu. Proto bylo přijato opatření, které omezovalo počet účastníků utkání. Toto omezení bylo zrušeno před několika týdny.

Tvrdé jádro fotbalových fanoušků je politicky aktivní a hrálo svou roli v roce 2011, kdy se zapojilo do svržení bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Od července 2013, kdy armáda svrhla islamistického prezidenta Muhammada Mursího, policisté a vojáci tvrdě potlačují veškeré demonstrace. Zabili již podle agentury AFP více než 1400 lidí, především střelbou z ručních zbraní.

Protože přetrvávají obavy z dalších střetů,  má se zavede se znovu omezení počtu fanoušků na fotbalových stadionech. Vláda vzhledem k incidentu také pozastavila do odvolání zápasy místní fotbalové ligy. Egyptský státní zástupce nařídil vyšetřování krvavého incidentu v Káhiře.

Zdroj: BBC, CNN, eurofotbal.cz

 

 

 

 

Tagy článku